avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pensie minima
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pensie minima

Bună ziua,
Soțul meu este pensionar (pe caz de boală) cu un venit de 800 lei format di 256 lei pensie și 544 indemnizație socială.
Are o poprire la Casa de Pensii în valoare de 127 lei.
Am solicitat informatii la CJPGl și ni s-a comunicat că conform Art. 729(3) aceasta este suma ce trebuie oprită. "(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum"
Este corectă această sumă?
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2020
alialex, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristina ezaru , utilizator 18:35, 15 Martie 2024
Da, este corect cuantumul poprit din pensie. Casa de pensii respectă art. 729, alin. 3, Cod procedură civilă.
Poprirea se reține din suma care depășește 50% din venitul minim net, exact cum procedează terțul poprit în cazul pensiei soțului dumneavoastră.

Pensia de 800 lei este supusă popririi ca orice pensie de asigurări sociale, cu respectarea limitelor popririi veniturilor bănești, reglementate de art. 729, Cod procedură civilă.
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2020
Dapix, utilizator
107 lei este suma corectă care trebuie să o rețină Casa de pensii, nu 127. Am observat că reține cu 20 de lei în plus.
Jumătate din salariul minim pe economie este 693 lei.

800 - 693 = 107

Dacă nu corectează suma poprită să fie în concordanță cu legea, aveți dreptul să faceți Contestație la executare. Contestația o depuneți la judecătorie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Noiembrie 2020
Dapix, utilizator
Adică dacă pensia ar fi fost 1200 lei (sub venitul sal. minim) ar fi trebuit să oprească 1200-693=507 lei? Mai mult de 1/3 din pensie? Ceva cred că îmi scapă.

Dapix a scris:

107 lei este suma corectă care trebuie să o rețină Casa de pensii, nu 127. Am observat că reține cu 20 de lei în plus.
Jumătate din salariul minim pe economie este 693 lei.

800 - 693 = 107

Dacă nu corectează suma poprită să fie în concordanță cu legea, aveți dreptul să faceți Contestație la executare. Contestația o depuneți la judecătorie.

Art. 729 Cod procedură civilă. - Limitele urmaririi veniturilor banesti:

(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

(3) Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

(........................)
Ultima modificare: Duminică, 15 Noiembrie 2020
Dapix, utilizator
BIU"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! sunt pensionar de boala grad iii cu pensie de 800 ... adriannairda adriannairda Buna ziua ! Sunt pensionar de boala grad III cu pensie de 800 ron pe luna pe care o ridic de pe card. Am o poprire impusa de executor judecatoresc in urma unui ... (vezi toată discuția)