Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cine incalca legea?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cine incalca legea?

buna ziua,as vrea sa ma lamuriti intr-o problema: sunt pers.cu invaliditate gr.1 si am girat pe cineva la un c.a.r.Acea persoana nu a platit ratele si un executor judecatoresc mi-a facut poprire pe contul in care primesc pensia.mentionez ca eu am o pensie de 538 lei si o indemnizatie speciala de 633 lei.eu am unele retienri din pensie in suma de 363 lei intelegandu-ma cu casa de pensii sa im faca aceste retineri eu neputand sa ma deplasez sa le platesc personal.E corect ca dupa ce c.j.p in calitate de tert poprit imi opreste pt girant o suma din pensie ca banca sa imi blocheze contul bancar si sa imi retina si ea 1/3 din restul banilor ramasi in cont?banca ce calitate are?ea nefiind tert poprit?si retinerea facuta de banca e din indemnizatia speciala din care stiu ca nu se pot face popriri .cine incalca legea:banca pt ca opreste nelegal 1/2 din pensie sau executorul judecatoresc care trimite adresa bancii sa blocheze contul ?daca puteti sa imi spuneti conform carei legi banca face retineri dupa ce c.j.p a facut deja retineri si daca e legal ca sa se procedeze asa.
va multumesc pt raspuns.
cu stima,
romica
Ce retinere va face casa de pensii, pt ce, ce aveti de platit ?
Banca e si ea tert poprit, ea nu are de unde sa stie ce acte de executare s-au facut in cazul dvs, cine va mai retine si cat.
Toti cei vatamati in executare pot face contestatie la executare la instanta care a incuviintat executarea dvs silita.
Puteti vb cu executorul la telefon daca nu va puteti deplasa si sa ii explicati situatia dvs, daca e necesar sa ii trimiteti ceva acte si dansul sa faca adresa catre banca sa va deblocheze sumele ce intra in cont provenite de la casa de pensii.

buna ziua din nou,retinerile pe care le am sunt ale mele la c.a.r. pensionari,si pentru persoana pe care am girat-o imi opreste casa de pensii 50 lei si banca mi-a oprit 270 lei cu toate ca am trimis cuponul de pensie unde e scris ce pensie primesc si suma fixa care reprezinta indemnizatia cu destinatie speciala si retinerile mele.ma gandesc ca cei de la banca trebuiau sa stie ca din indemnizatia speciala nu au voie sa faca retineri.puteti sa imi spuneti daca e adevarat ca asa se calculeaza retinerile?din pensie se scade 1/2 si daca apare o poprire se scade 1/3 din restul sumei?sau toate popririle si retinerile nu pot depasi 1/2 din pensie?si in cat timp se poate face contestatie la executare si de cand?de la poprire sau de la hotararea instantei?va multumesc anticipat.cu stima, romica
Banca face ce ii zice executorul.
Contestatia se depune in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprirea pe cont.
catre CAR nu sunt practic popriri, ci platiti dvs benevol ( aici dvs ar trebui sa stiti mai bine).
casa de pensii ar trebui sa va infiinteze poprire la cererea executorului pe 1/3 raportat la diferenta dintre cat luati dvs pensie si jumatate din salariul minim net pe ec. Jumatate din salariul minim net ar fi de 318, dvs aveti 538, diferenta 220, deci 1/3 ar fi 73 lei, nu stiu de ce va retine casa 50.
Indemnizatia nu poate fi poprita.
Daca va retine casa de pensii, nu va poate retine si banca daca e vb din acelasi venit, desigur.
Depuneti contestatia la executare, practic asta contestati ca pe indemnizatie nu se poate infiinta poprire si ca poprirea in cazul unui singur creditor nu poate depasi 1/3 din pensie, insa fiind vb ca aveti o pensie mai mica, raportul se va aplica numai pe o parte.
Poate mai aveti si alte motive de contestatie...
Nu o timbrati, o depuneti doar sa nu pierdeti termenul de 15 zile, poate va intelegeti cu executorul si face adresa la banca pt deblocarea contului pt a va retrage venitul din pensie si indemnizatie.
temei de drept- noul cod de procedura civila art 728
Limitele urmaririi veniturilor banesti Art. 728
(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:

b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

gi-jane2, moderator