avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare sanatate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu normele de aplicare a ordonante de majorare a salariilor in sanatate incapand cu 1 august 2016. Ordonanata am gasit-o publicata, dar normele de aplicare nu le-am gasit.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adela1964 , utilizator 16:09, 12 Septembrie 2016
Nu stiu sa existe inca adoptate norme de aplicare a OUG 20/2016.

Un astfel de proiect il gasiti aici:
[ link extern ]
Multumesc, dar esdte pentru invatamant. Pe mine ma intereseaza cel din sanatate.
Din informatiile mele ,nu au aparut pt sanatate Normele de aplicare a OUG20/2016,pt ca inca exista numeroase probleme de clarificat...
adela1964 a scris:

Multumesc, dar esdte pentru invatamant. ....


OUG 20/2016 prevede numai pentru invatamant asa ceva. Pentru sanatate nu este mentionat expres in textul actului normativ.

Art. 3^5.
În aplicarea art. 31 alin. (2), (3) şi (8), art. 33 şi 34, pentru personalul didactic şi didactic auxiliar din învăţământ, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice va elabora, în termen de 60 de zile de la publicarea prezentei ordonanţe de urgenţă, norme metodologice care vor fi aprobate prin hotărâre a Guvernului.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exista la aceasta data doar circulare interne emise de MS referitoare la clarificarea anumitor chestiuni din OUG20/2016,in ceea ce priveste salarizarea in sanatate,dar acestea nu tin loc de norme...

Alte discuții în legătură

Salarii, marire AlinaStanciu28 AlinaStanciu28 Buna. Sunt angajata in cadrul DGASPC ,avand functia de instructor educatie,am o vechime de 19 ani si un salar de 1470 lei. In urma ordonantei de urgenta nr. ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 20/2016 paulciobotaru2008 paulciobotaru2008 buna ziua, va rog sa imi spuneti daca OUG20/2016 are aplicabilitate si daca sporul de doctorat, cf art. I, pct. 1 alin. 8, se poate acorda si celor din ... (vezi toată discuția)
Personalul din sănătate și educație Mariaee Mariaee Sistemul de salarizare pentru personalul bugetar din sănătate și educație va fi restructurat începând cu luna august 2016 pentru toate familiilor ... (vezi toată discuția)