Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vaduva de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vaduva de razboi

Buna ziua,
Intrebarea mea este cat este pensia de vaduva de razboi (sotie nerecasatorita, a carui sot a murit impuscat in razboi)? Acum cativa ani s-a diminuat cu aproape 100 ron, momentan fiind de 92 ron. Vreau doar confirmare ca suma este corecta .

Cu tot respectul pentru profesionalismul d-voastra,
Cornel Coman
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Raspuns direct la intrebarea dvs.(extras din discutia de mai sus):
Vaduva de razboi care are dreptul la pensia I.O.V.R. in conditiile legii primeste, pe langa aceasta pensie, si pensia de asigurari sociale.
Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi si din renta lunara precum si de jumatate din numarul calatoriilor gratuite la care avea ori trebuia sa aiba dreptul, potrivit legii, sotul decedat.
Vaduvele de veterani de razboi care nu s-au recasatorit beneficiaza de 100% din indemnizatia de veteran de razboi, daca sotii acestora inaintea decesului nu au fost decorati cu ordine sau medalii de razboi ori cu Medalia "Crucea comemorativa a celui de-al doilea razboi mondial 1941-1945".
Multumesc pentru raspunsul detaliat, singurul lucru neclar pentru mine este daca in 2016 suma de 92 ron este corecta pentru pensia IOVR de vaduva de razboi.
Va trebui sa intrebati in scris, cu nr. de inregistrare/ data la CJP. Nu am cunostinta de un act normativ care sa fi condus la reducerea pensiei de IOVR.
OUG nr. 9/2015 pentru modificarea Legii nr. 44/1994 privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi si a Legii nr. 49/1991 privind acordarea de indemnizatii si sporuri invalizilor, veteranilor si vaduvelor de razboi a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 299 din 30 aprilie 2015 nu contine prevederi care sa duca la reducerea pensiei IOVR.