Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta manageriala?

Desi nu am in obiectul de activitate prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.
Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?
Da, daca nu aveti macar activitatea de alte servicii prestate intreprinderilor.
Se practica, in ultimul timp, aceasta "gaselnita", nu pot sa-i spun altfel.Legea contabilitatii spune clar ca pt.asigurarea contabilitatii unei soc.este nevoie de incheierea unui contract cu o firma de contabilitate, autorizata conform legii, membra ceccar, sau sa aiba angajat un contabil, asta pe scurt...
contractul prin interpusi, din punctul meu de vedere nu este valabil.
Aveti dreptate, si noi consideram ca ridica semne de intrebare contractele prin interpusi.
Insa noi nici macar asta nu facem, ci trimitem solicitantul la societatea de contabilitate care colaboreaza cu noi si cu care incheie in mod nemijlocit contractul de servicii de contabilitate.
""prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.""
=========================================================

ce CAEN aveti??? ca si activitate principala la Reg.Comertului????

cum se numeste asta...???

""Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?""""

dvs.luati procent pe client, pe contract?? asta cum se mai numeste???

sincer, eu nu as colabora cu o persoana care prezinta o oferta cu..."vicii ascunse"...
SovC ovidiu a scris:

Desi nu am in obiectul de activitate prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.
Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?

Asta nu seamana cu inducerea in eroare a potentialului client? Sau cu (scuzati) publicitate mincinoasa?

Mare atentie sa nu aveti alte probleme.