avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate la pachet cu servicii de consultanta manageriala?

Desi nu am in obiectul de activitate prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.
Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 18:05, 1 Septembrie 2009
Da, daca nu aveti macar activitatea de alte servicii prestate intreprinderilor.
Se practica, in ultimul timp, aceasta "gaselnita", nu pot sa-i spun altfel.Legea contabilitatii spune clar ca pt.asigurarea contabilitatii unei soc.este nevoie de incheierea unui contract cu o firma de contabilitate, autorizata conform legii, membra ceccar, sau sa aiba angajat un contabil, asta pe scurt...
contractul prin interpusi, din punctul meu de vedere nu este valabil.
Aveti dreptate, si noi consideram ca ridica semne de intrebare contractele prin interpusi.
Insa noi nici macar asta nu facem, ci trimitem solicitantul la societatea de contabilitate care colaboreaza cu noi si cu care incheie in mod nemijlocit contractul de servicii de contabilitate.
""prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.""
=========================================================

ce CAEN aveti??? ca si activitate principala la Reg.Comertului????

cum se numeste asta...???

""Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?""""

dvs.luati procent pe client, pe contract?? asta cum se mai numeste???

sincer, eu nu as colabora cu o persoana care prezinta o oferta cu..."vicii ascunse"...
SovC ovidiu a scris:

Desi nu am in obiectul de activitate prestarea de servicii contabile, expertizari contabile etc., totusi, in oferta mea si in materialele mele publicitare mentionez asigurarea si unor astfel de servicii.
In realitate eu nici nu prestez asemenea servicii.
Iar in situatia in care am solicitari de servicii contabile le recomand solicitantilor pe colaboratorii nostri de specialitate (o firma de contabilitate).
Este ceva ilegal in acest tip de publicitate?



Asta nu seamana cu inducerea in eroare a potentialului client? Sau cu (scuzati) publicitate mincinoasa?

Mare atentie sa nu aveti alte probleme.

Alte discuții în legătură

Colaborare cu societate de contabilitate Valeriu Chirita Valeriu Chirita Societate de consultanta in afaceri si management solicitam colaborare cu societate de contabilitate/audit pentru largirea paletei de servicii acordate ... (vezi toată discuția)
Oferta servicii contabilitate sc mr ci mrcordial mrcordial Stimate viitor partener, SC MR CORDIAL CONSULTING SRL este o societate de contabilitate si consultanta atestata CECCAR care ofera servicii de contabilitate ... (vezi toată discuția)
Minimis ajutoare nerambursabile carmen64 carmen64 am dori sa achizitionam utilaje prin programul minimis si vrem sa stim care sunt pasii de urmat (vezi toată discuția)