Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare prin lege
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare prin lege

Codul Muncii art.17 alin (5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

La ce fel de legi se refera ? Exista legi care stipuleaza dreptul angajatorului de a face modificari de contract de munca, permanent ?
Cred ca se refera la aceasta lege (codul muncii)si sunt cazurile enumerate acolo la acelasi capitol:unele sunt facute cu acordul partilor!Altele unilateral
goplanet a scris:

Codul Muncii art.17 alin (5) .... cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

La ce fel de legi se refera ? Exista legi care stipuleaza dreptul angajatorului de a face modificari de contract de munca, permanent ?

Exista acte normative care prin continutul lor conduc la modificarea anumitor clauze contractuale,incepand cu o data precizata in continutul actului respectiv,la acest tip de "legi"(impropriu spus legi pt ca pot fi si alte tipuri de acte normative,HG,OG,OUG)se refera paragraful invocat de dvs.

Un exemplu concludent pt a intelege mai bine este HOTĂRÂRE nr. 1.017 din 30 decembrie 2015 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată si in care se arata ca incepând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră.

In acest caz intervine o modificare a clauzei privind salariul de incadrare pt toti angajatii care aveau salarii situate sub acest nivel si modificarea se face prin emiterea unei decizii de modificare a salariului, fara a mai fi nevoie de act aditional.
Se poate modifica ulterior contractul de munca pe o perioada nedeterminata si in baza unei legi existente la data semnarii contractului de munca? Adica o lege in care se stipuleaza ca se pot schimba atributiile angajatilor.
Incheierea unui contract de munca se face avand la baza actele normative ln vigoare la data semnarii ,ulterior pot aparea modificari ale clauzelor contractuale

ART41Codul Muncii:
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d)condiţiile de muncă;
e)salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Prerogativa schimbarii atributiilor este a angajatorului ,care in cf cu Codul Muncii,are dreptul de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, bineinteles in conditiile legii
ContSters400311, utilizator
hrs61 a scris:

perogativa schimbarii atributiilor este a angajatorului ,care in cf cu Codul Muncii,are dreptul de a stabili atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, bineinteles in conditiile legii

"Exista acte normative care prin continutul lor conduc la modificarea anumitor clauze contractuale,incepand cu o data precizata in continutul actului respectiv,la acest tip de "legi"(impropriu spus legi pt ca pot fi si alte tipuri de acte normative,HG,OG,OUG)se refera paragraful invocat de dvs."

Modificarile ulterioare a atributiilor se pot face in baza unei legi date ulterior din punct de vedere calendaristic datei de semnare a contractului individual de munca, am inteles corect?

goplanet, utilizator