Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie

Acum 2 ani de zile datorita ca ma trecut printr-o perioada mai grea am comis o "talharie" as vrea sa stiu si eu daca risc sa fac inchisoare sau pot scapa doar cu suspendare. Mentionez ca am mai fost cu un baiat el avea 17 ani eu 18 eu nu am avut in cap sa comitem fapta, eu m-am luat la bataie cu "partea vatamata" si colegul meu a smuls geanta din mana si a fugit, toata treaba este ca pe mine m-a pus invinuit si pe el complice
Fapta savarasita prezinta , inca de la bun inceput , un pericol social ridicat intrucat :
1- a fost savarsita de catre un major impreuna cu un minor (circumstanta agravanta legala )
2- exista coautorat , din punctul meu de vedere , nu complicitate .
3- presupun ca a fost savarsita intr-un loc public.

Sanse de a fi aplicata suspendarea conditionata exista , daca pedeapsa aplicata de catre instanta de judecata va fi una de maxim 3 ani .(si nu a existat o condomanare mai mare de 6 luni ).

Insa acest mod de individualizare judiciara nu e unul obligatoriu , ci reprezinta o facultate pentru instanta de judecata.

Va recomand sa va organizati , inca de la inceput , apararea.Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ati comis intr-adevar o talharie , din cele relatate de dvs. Faptul ca dvs. ati comis actele de violenta iar ,, colegul " a comis furtul, prin actiunea dvs. ati dobandit calitatea de coautor la infractiune. Datorita agravantelor , respectiv prin aceea ca ati comis fapta impreuna cu un minor, ati fost 2 persoane, pedeapsa care vi se va aplica va fi mai ridicata, minimul va fi de cel putin 5 ani. Conform art. 211 alin 2 lit. a, , atunci cand fapta a fost comisa de 2 sau mai multe persoane , minimul special al pedepsei este de 7 ani. Conform art. 211 alin 3, atunci cand talharia a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi. Ori pentru a fi incidenta o pdedeapsa cu suspendare, ar trebui ca pedeapsa pentru infractiunea comisa sa fie inchisoarea de cel mult 3 ani sau amenda. Asa ca, nu va putem spune in mod cert care va fi pedeapsa ce o veti primi, fapta de talharie este considerata a avea un pericol social ridicat,iar in opinia mea, nu ar trebui sa va asteptati sa primiti o pedeapsa cu suspendare.
ContSters47264, utilizator
Este normal ca anchetatorii sa inteleaga astfel.Dvs.erati major,iar complicele minor.Daca,imediat dupa infaptuirea infractiunii,v-ati fi autodenuntat,aratand faptele asa cu ni le-ati aratat noua,poate ati fi beneficiat de clementa,avand in vedere ca nu a fost in intentia dvs.infaptuirea talhariei.Asa...fapta dvs este incadrata ca talharie si beneficiati de circumstanta agravante avand in vedere antrenarea minorului in producerea faptei.In opinia mea,angajati-va neaparat avocat.
Putine sanse de a beneficia de o pedeapsa cu suspendare...,am in vedere inprejurarile in care sa comis fapta.
Incercati sa va puneti un aparator...si poate cine stie...;)
StefanMarian a scris:

Acum 2 ani de zile datorita ca ma trecut printr-o perioada mai grea am comis o "talharie" as vrea sa stiu si eu daca risc sa fac inchisoare sau pot scapa doar cu suspendare. Mentionez ca am mai fost cu un baiat el avea 17 ani eu 18 eu nu am avut in cap sa comitem fapta, eu m-am luat la bataie cu "partea vatamata" si colegul meu a smuls geanta din mana si a fugit, toata treaba este ca pe mine m-a pus invinuit si pe el complice

Parerea mea este ca si cu , si fara aparator , tot nu veti scapa cu o pedeapsa cu suspendare! Datorita gravitatii faptei dar si a circumstantei agravante(impreuna cu un minor).
Daca luati 7 ani cu executare sa ziceti multumesc !B-)