avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Diferenta dintre intreprindea individuala si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Diferenta dintre intreprindea individuala si microintreprindere

Buna ziua
As vrea sa imi deschid o forma de organizare si nu ma pot decide care este mai avantajoasa .Intreprinderea individuala sau microintreprinderea.
Niste date privind contabilitatea in ambele cazuri va rog.

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 23 August 2016
OctaTudor, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:15, 23 August 2016
depinde de ce ob. de activitate aveti..si mute alte informatii..
Conteaza ce fel de activitate desfasor?
Si ce alte informatii?


iulia53 a scris:

depinde de ce ob. de activitate aveti..si mute alte informatii..



Am un mic atelier de croitorie in cartier.
Pentru activitatea concreta, faceti un srl.
Intreprinderea individuala tine contabilitatea in partida simpla, se completeaza registrul jurnal de incasari si plati, se depun anual declaratiile 220, 200, 600. Veti plati impozitul pe venit 16% dar si contributia la sanatate si pensie.
Microintreprinderea e un srl la care tineti contabilitatea in partida dubla, depuneti trimestrial declaratia 100 cu impozitul pe venitul microintreprinderii, bilantul anual. Va trebuie un contabil autorizat care sa va semneze bilantul anual.
La ambele se poate discuta despre inregistrarea ca platitor de tva doar daca depasiti anumit plafon al cifrei de afacere (incasarilor).
Conteaza si faptul ca la prima raspundeti cu patrimoniul personal.
Ultima modificare: Marți, 23 August 2016
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

P.f.a sau srl? solomcarmendamiela solomcarmendamiela am autorizatie de artificier, doresc sa-mi deschid o afacere in acest sens ( participare la festivitati, nunti, etc. cu jocuri de arificii).Am actele necesare ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata vs srl (avantaje / dezavantaje) ionelbarus ionelbarus care sunt avantajele si care sunt dezavantajele desfasurarii unei activitati pe \" Persoana Fizica Autorizata\"? dar pe \"Societate Comerciala\"? (vezi toată discuția)
Diferenta dintre asociatie familiala , persoana fizica sau s.r.l. d807 d807 buna as dori mai multe explicatii despre ce ar fi mai bine sa fac , si care ar fi diferenta intre ele va multumesc (vezi toată discuția)