Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilier gradul IA cu studii superioare - personal ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilier gradul IA cu studii superioare - personal contractual primarie

Pentru angajarea unui Consilier gradul IA cu studii superioare (personal contractual primarie comuna) este necesara vechime in munca sau doar in cazul in care este trecuta ca si conditie specifica? Sunt prevederi legale in acest sens?
Cum se calculeaza salariul pentru un consilier, gradul IA, studii superioare, personal contractual? Din legea nr. 10/2008? Luam in considerare minimul sau maximul?Aplicam majorarile ca si la functionari publici?
Vă multumesc frumos!
si eu sunt interesata de acest subiect. Pentru ca urmeaza sa organizam un consurs si nu stiu unde sa caut conditiile de vechime. Un raspuns ar fi bine venit.Am revenit si am vazut in L188/1999 republicata in art 57. ca ar fi nevoie de 9 ani in specialitatea studiilor.
ioanaboboc, utilizator
Pentru consilier IA personal contractual sunt necesari minim 6 ani si 6 luni vechime in specialitatea studiilor (superioare, in cazul nostru). Legea spune ca personalul contractual are o perioada de stagiu de cel putin 6 luni, iar pentru a promova in grad profesional sunt necesari minim 3 ani in acel grad. Intre consilier debutant si consilier IA sunt 3 grade profesionale (debutant - 6 luni, consilier II - 3 ani, consilier I - 3 ani) - total vechime in specialitate pentru consilier IA - 6 ani si 6 luni.
Iulia Tudor a scris:

Pentru consilier IA personal contractual sunt necesari minim 6 ani si 6 luni vechime in specialitatea studiilor (superioare, in cazul nostru). Legea spune ca personalul contractual are o perioada de stagiu de cel putin 6 luni, iar pentru a promova in grad profesional sunt necesari minim 3 ani in acel grad. Intre consilier debutant si consilier IA sunt 3 grade profesionale (debutant - 6 luni, consilier II - 3 ani, consilier I - 3 ani) - total vechime in specialitate pentru consilier IA - 6 ani si 6 luni.

Daca este in cabinetul primarului aceleasi conditii sunt valabile?
unic eu, utilizator
Daca este consilier personal al primarului, nu. Legea spune ca pentru consilierul personal al primarului se acorda salariul prevazut pentru gradul IA al nivelului studiilor pe care il are, fara a face alte precizari.
Despre salariul consilierului primarului nu se fac precizări exprese. În legea 215/2001 se vorbește doar despre angajarea consilierului primarului
manuela.dochitescu@onesti.ro, utilizator