Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Inspector Specialitate gradul profesional I (Personal ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Inspector Specialitate gradul profesional I (Personal Contractual)

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog ca sa te incadrezi pe un post de inspector specialitate gradul I, ce vechime este necesare pe studii superioare? In ce lege gasesc vechimea, conditiile necesare ocuparii functiilor contractuale dintr-o institutie publica?
Multumesc!
Nu veți găsi expres în niciun act normativ condițiile de vechime în specialitate necesare pentru ocuparea unui post vacant. Acestea se deduc potrit principiului ,,la muncă egală salariu egal" , pe baza condițiilor de promovare a personalului încadrat, astfel încât, doi salariați similari să se afle în aceeași situație.
Pentru ocuparea unui post contractual gr. I, pentru participarea la concurs este necesară o vechime în specialitate de 3 ani și 6 luni, determinată ca fiind compusă di 6 luni aferente stagiului (debut) și 3 ani pentru gradul imediat următor perioadei de debut, respectiv gr.II.
HG 286/2012 Art. 26 alin.(5) Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se face din 3 în 3 ani, în funcţie de performanţele profesionale individuale, apreciate cu calificativul "foarte bine", cel puţin de două ori în ultimii 3 ani, de către comisia desemnată prin dispoziţie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor.
Art 31 alin 5 Codul muncii stabilește perioada de debut de 6 luni.
Va multumesc frumos! O zi buna!