Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Batran sechestrat de fiu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Batran sechestrat de fiu

Batranul a fost luat de la un camin de fiul lui '; acum locuiesc impreuna , cu actuala nora si nepotul minor din prima casatorie a fiului. Batranul este prost tratat , i s-au luat actele , inclusiv cardul bancar de pensie sub pretext ca este consumator de alcool.Ce se intampla cu el ?Daca cineva il ia de acolo ce risca persoana respectiva ? Batranul mai are un fiu care " nu se baga " deoarece sta in casa acestuia si nu vrea sa-l primeasca !
Pentru inceput, anuntati autoritatile ( politie, primarie-etc.)sau organizatii non-profit care se ocupa cu astfel de situatii ( le puteti identifica si de pe internet). Puteti face chiar dvs. aceasta sesizare si cat mai repede.
Bătrânul a vrut sa plece de acolo?
Are discernământ?