Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am numele fostului sot, tatal biologic..
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am numele fostului sot, tatal biologic..

Buna ziua
o prietena de-a mea s-a despartit de actualul barbat si s-a imprietenit cu altcineva
ea fiind maritata cu acte cu fostul, cu actualul a ramas gravida,
a ramas gravida, a nascut, fostul barbat este plecat in anglia
tatal biologic nu isi poate recunoaste copilul
ce masuri s-ar putea lua pt a reusi sa recunoasca copilul
tatal biologic
tin sa precizez ca nici unul dintre noi(fostul si eu) nu avem pretentii materiale
avem nevoie sa terminam cat mai repede divortul(care este deja pe rol) de ceva timp
Doar prin justitie se poate.
Va trebui facut testul ADN cu sotul care nu este tatal real.
E destul de complicat sa reuseasca daca nu se face testul ADN...

Trebuia sa divorteze inainte de a ramane gravida.

Eu mereu am recomandat asa inclusiv pe forum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar prin justitie se poate.
Va trebui facut testul ADN cu sotul care nu este tatal real.
E destul de complicat sa reuseasca daca nu se face testul ADN...

Trebuia sa divorteze inainte de a ramane gravida.

Eu mereu am recomandat asa inclusiv pe forum.

din cate am inteles, ei sunt in proces pt divort
au ales aceasta cale(nu stiu de ce) era mult mai simplu la notariat
sunt in proces, pe 4 octombrie cica au prima infatisare.
ideea este ca mama si tatal biologic trebuie sa-si inregistreze copilul la evidenta populatiei
Nu aveau cum la notar daca sotul nu e in tara.

Nu vor putea inregistra copilul pe numele adevaratului tata.
Asa e legea romana.
dvs, sotul sau tatal biologic trebuie sa tagaduiasca paternitatea in instanta.
deocamdata vor inregistra copilul pe numele sotului, el va fi tatal in certificat.

ce masuri s-ar putea lua pt a reusi sa recunoasca copilul
tatal biologic

art435
(1) Atât timp cât o legătură de filiaţie legal stabilită nu a fost contestată în justiţie, nu se poate stabili, pe nicio cale, o altă filiaţie

Art. 429

Acţiunea în tăgada paternităţii

(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de soţul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum şi de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii acestora, în condiţiile legii.

(2) Acţiunea se introduce de către soţul mamei împotriva copilului; când acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva mamei sale şi, dacă este cazul, a altor moştenitori ai săi.

(4) Mama sau copilul poate introduce acţiunea împotriva soţului. Dacă acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor lui.

(5) Tatăl biologic poate introduce acţiunea împotriva soţului mamei şi a copilului. Dacă aceştia sunt decedaţi, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor.

Art. 430

Tăgada paternităţii de către soţul mamei

(1) Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.

Art. 431

Tăgada paternităţii de către mamă

(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de către mamă în termen de 3 ani de la data naşterii copilului.

Art. 432

Tăgada paternităţii de către pretinsul tată biologic

(1) Acţiunea în tăgada paternităţii introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternităţii sale faţă de copil.

(2) Dreptul la acţiune nu se prescrie în timpul vieţii tatălui biologic. Dacă acesta a decedat, acţiunea poate fi formulată de moştenitorii săi în termen de cel mult un an de la data decesului.

E un proces care va costa pt ca veti face un test adn.
performer189 a scris:

ideea este ca mama si tatal biologic trebuie sa-si inregistreze copilul la evidenta populatiei

Mama va merge sa inregistreze copilul la evidenta populatiei.
Copilul il va avea in certificat ca tata pe sotul mamei.
Tatal, sotul sau mama poate incepe procesul de tagada a paternitatii
mirebire, utilizator