Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezolutiune contract.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezolutiune contract.

Buna ziua,

Am si eu nevoie mai mult de un sfat, referitor la un contract de instalare.
Deci am un contract de instalare, iar beneficiarul lui cere rezolutiunea.
Contractul a fost incheiat in data de 01.02.2008.
Pentru echipamentele instalate in baza contractului, executantul a oferit, un termen de garantie de 12 luni de la data receptiei.
Data receptiei a fost 01.03.2008., deci fiind valabila pana la data de 01.03.2009.
In data de 13.08.2009, beneficiarul contractului, introduce actiune pentru rezolutiunea contractului, avand in vedere faptul ca executantul nu si-a respectat obligatia de garantie.
Intrebarea este: Se poate cere rezolutiunea unui contract, care si-a incheiat practic perioada de valabilitate.
contractul s-a implinit, in prezent nu mai e valabil, dar se pot naste procese, daca n timpul derularii lui, garantia nu a fost oferita corespunzator.