Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prenume copil nascut in UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prenume copil nascut in UK

Buna seara!

Un copil nascut pe teritoriul Marii Britanii, din parinti romani, inregistrat cu certificat de nastere britanic FARA CRATIMA (Popescu Valeria Andrada), poate obtine un certificat de nastere romanesc identic si FARA CRATIMA intre prenume?
Cu scopul de evita problemele pe viitor cu functionarii si autoritatile britanice privind confuzia numelui dublu si nu numai?!

Multumesc
Buna ziua,
DA. Va trebui sa atrageti atentia celor de la starea civila sa scrie prenumele fara cratima.
Cf legii , veti avea cratima.

Art. 66 legea 119/96
(1) La intocmirea actului de nastere, precum si a celorlalte acte de stare civila, numele de familie si prenumele titularului se scriu in limba materna, folosindu-se alfabetul latin.
(2) Numele sau prenumele formate din doua sau mai multe cuvinte se scriu cu cratima.
gi-jane2, moderator
In Romania veti folosi certificatul cu cratima, iar in UK il veti folosi pe cel eliberat de autoritatile britanice, fara cratima. S-a incercat si la noi pentru scurt timp eliminarea cratimei dar s-a constatat, (bine ca a fost la scurt timp), cum ca au facut o mare greseala. Inchipuiti-va o persoana Ion Dumitru Vasile, de unde sa stiti care e numele si care prenumele...Deci cratima, dupa umila mea parere este de mare ajutor.
oare in alte state cum isi dau seama care e name-ul si surname-ul?
si daca zice pe gura ca il cheama ion dumitru vasile de unde stiti care e numele ? omul va zice si pt a confirma, ii cereti actul de identitate in care ar trebui sa scrie numele in dreptul rubricii.
de ce sa se incurce daca nu se fac greseli la scrierea certificatelor de catre functionari atenti ?
gi-jane2 a scris:

oare in alte state cum isi dau seama care e name-ul si surname-ul?
si daca zice pe gura ca il cheama ion dumitru vasile de unde stiti care e numele ? omul va zice si pt a confirma, ii cereti actul de identitate in care ar trebui sa scrie numele in dreptul rubricii.
de ce sa se incurce daca nu se fac greseli la scrierea certificatelor de catre functionari atenti ?

Fiecare cu parerile lui. Din pacate pe noi, romanii, practica ne omoara.