avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prenume copil nascut in UK
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prenume copil nascut in UK

Buna seara!

Un copil nascut pe teritoriul Marii Britanii, din parinti romani, inregistrat cu certificat de nastere britanic FARA CRATIMA (Popescu Valeria Andrada), poate obtine un certificat de nastere romanesc identic si FARA CRATIMA intre prenume?
Cu scopul de evita problemele pe viitor cu functionarii si autoritatile britanice privind confuzia numelui dublu si nu numai?!

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:27, 31 August 2016
Buna ziua,
DA. Va trebui sa atrageti atentia celor de la starea civila sa scrie prenumele fara cratima.
Cf legii , veti avea cratima.

Art. 66 legea 119/96
(1) La intocmirea actului de nastere, precum si a celorlalte acte de stare civila, numele de familie si prenumele titularului se scriu in limba materna, folosindu-se alfabetul latin.
(2) Numele sau prenumele formate din doua sau mai multe cuvinte se scriu cu cratima.
Ultima modificare: Luni, 29 August 2016
gi-jane2, moderator
In Romania veti folosi certificatul cu cratima, iar in UK il veti folosi pe cel eliberat de autoritatile britanice, fara cratima. S-a incercat si la noi pentru scurt timp eliminarea cratimei dar s-a constatat, (bine ca a fost la scurt timp), cum ca au facut o mare greseala. Inchipuiti-va o persoana Ion Dumitru Vasile, de unde sa stiti care e numele si care prenumele...Deci cratima, dupa umila mea parere este de mare ajutor.
oare in alte state cum isi dau seama care e name-ul si surname-ul?
si daca zice pe gura ca il cheama ion dumitru vasile de unde stiti care e numele ? omul va zice si pt a confirma, ii cereti actul de identitate in care ar trebui sa scrie numele in dreptul rubricii.
de ce sa se incurce daca nu se fac greseli la scrierea certificatelor de catre functionari atenti ?
gi-jane2 a scris:

oare in alte state cum isi dau seama care e name-ul si surname-ul?
si daca zice pe gura ca il cheama ion dumitru vasile de unde stiti care e numele ? omul va zice si pt a confirma, ii cereti actul de identitate in care ar trebui sa scrie numele in dreptul rubricii.
de ce sa se incurce daca nu se fac greseli la scrierea certificatelor de catre functionari atenti ?


Fiecare cu parerile lui. Din pacate pe noi, romanii, practica ne omoara.

Alte discuții în legătură

Schimbarea prenumelui din certificatul de nastere iondragomir iondragomir Buna ziua. Am o fiica plecata in Germania de 8 ani.A plecat cu bursa de studii si a ramas angajata acolo.In certificatul de nastere are prenumele Anca ... (vezi toată discuția)
Cratima intre prenume: buna ziua! sper sa ma poata ajuta cineva. sunt stabilita in uk ... Diana0 Diana0 Buna ziua! Sper sa ma poata ajuta cineva. Sunt stabilita in UK - cetățean roman. Anul trecut in Iunie am facut certificatul de nastere al copilului ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.m-am căsătorit de curând in germania.pe certificatul ... Elena Alina Strat Elena Alina Strat Bună ziua.M-am căsătorit de curând in Germania.Pe certificatul de casatorie,prenumele mi-a fost scris fără cratimă(in certificatul de ... (vezi toată discuția)