avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident Rutier, pretentii pasager
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident Rutier, pretentii pasager

Buna seara,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru timpul acordat si pentru ca cititi aceasta intrebare, apreciez.

Iar acum ca sa trec direct la subiect:

- Recent am avut un accident rutier.

* Acest accident rutier nu s-a datorat din vina mea sau al unui participant la trafic, s-a produs o explozie la un pneu si pur si simplu, autoturismul a deraiat de la traseu, lovind astfel un pod foarte micut.

* In autoturism erau prezente patru persoane (dintre care eu, soferul)

* Doi dintre pasageri nu au patit nimic si nu au necesitat ingrijiri medicale sau spitalizare. (Totodata au dat si semnatura, precum ca nu au nimic la soferul de pe ambulanta)

* Eu si unul dintre pasageri, am fost internati in spital, pentru un timp foarte scurt.

* Eu personal nu am nimic, deci nu asta conteaza. Celalalt pasager s-a ales cu mana/respectiv piciorul in ghips. (Lovitura la muschi, nimic serios)

Acum intrebarea mea este urmatoarea, eu personal am platit tratamentele medicale ale pasagerului, cu toate ca nu eram obligat s-o fac. Deci asta a fost ceva personal.

Cert e ca nimeni nu a depus plangere si dosarul s-a clasat, dar mai are timp aproximativ trei luni sa schimbe asta.
Eu m-am ales cu permisul suspendat pentru un timp scurt, fara sa primesc o amenda sau altceva.

Cert este, ca eu simt ca acest pasager imi da de inteles ca vrea sa se razgandeasca si ma preseaza ''psihic'' sa zic asa, sa-i mai dau bani sau alte bunuri materiale.

Intrebarea este: Poate sa-mi faca ceva? Daca depune plangere, eu ce pot sa patesc?

* Mentionez ca nu am consumat bautura alcoolica sau alte substante etnobotanice (etc).

Daca spre exemplu, i-ar convinge si pe ceilalti pasageri sa depuna plangere, eu ce pot sa patesc? Se v-a face dosar penal?

Va multumesc inca o data pentru timpul acordat si astept un raspuns!

O seara cat mai placuta!
Nu veti pati nimic. Daunele se vor plati de asiguratorul RCA. Pe penal dosarul se claseaza daca victoma nu are mai mult de 90 zile de ingrijire medicala iar pe civil victimele pot cere daune dar care se vor plati dr adigurator. Nu ii mai dati bani sau alte bunuri daca ati platit spitalizarea.
Iti multumesc pentru raspuns!

O seara cat mai placuta.
Pentru explozia unui pneu fără culpa șoferului și viteza adaptata legal la trafic chiar dacă fapta ar duce la accidentarea grava a persoanei șoferul nu ar trebui condamnat penal.
Nici culpa nu se poate spune ca ar fi avut.
............„Celalalt pasager s-a ales cu mana/respectiv piciorul in ghips. (Lovitura la muschi, nimic serios) ”........

Pt o lovitură la mușchi nu se pune mâna sau piciorul în ghips. Acest tip de traumatisme se soldează doar cu echimoze care necesită de obicei sub 12 zile îngrijiri medicale.
Așa cum s-a precizat anterior, partea penală cade. Dacă aveți chitanțe , facturi de la perioada de spitalizare a pasagerului păstrați-le. Aceste sume vi le puteți recupera de la asiguratorul la care ați plătit RCA. Pasagerii se pot adresa asiguratorului pentru plata unor eventuale daune (pretenții materiale).
Daca vreunul din pasageri mai dorește despăgubiri, mergeți împreună la asigurator, dați nr poliței de asigurare, eventual o copie xerox. Asiguratorul va decide, în funcție de gravitatea leziunilor, suma de bani cu care va fi despăgubită persoana. Dvs. de aceea plătiți RCA, pt a fi despăgubiți terții care sunt victime ale accidentului.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Pentru explozia unui pneu fără culpa șoferului și viteza adaptata legal la trafic chiar dacă fapta ar duce la accidentarea grava a persoanei șoferul nu ar trebui condamnat penal.
Nici culpa nu se poate spune ca ar fi avut.


Qubik a scris:

............„Celalalt pasager s-a ales cu mana/respectiv piciorul in ghips. (Lovitura la muschi, nimic serios) ”........

Pt o lovitură la mușchi nu se pune mâna sau piciorul în ghips. Acest tip de traumatisme se soldează doar cu echimoze care necesită de obicei sub 12 zile îngrijiri medicale.
Așa cum s-a precizat anterior, partea penală cade. Dacă aveți chitanțe , facturi de la perioada de spitalizare a pasagerului păstrați-le. Aceste sume vi le puteți recupera de la asiguratorul la care ați plătit RCA. Pasagerii se pot adresa asiguratorului pentru plata unor eventuale daune (pretenții materiale).
Daca vreunul din pasageri mai dorește despăgubiri, mergeți împreună la asigurator, dați nr poliței de asigurare, eventual o copie xerox. Asiguratorul va decide, în funcție de gravitatea leziunilor, suma de bani cu care va fi despăgubită persoana. Dvs. de aceea plătiți RCA, pt a fi despăgubiți terții care sunt victime ale accidentului.


Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile oferite!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier maryus22 maryus22 Buna ziua, Am si eu niste nelamuriri in legatura cu un accident rutier in care a fost implicata mama mea.Accidentul a fost asa,mama impreuna cu alte ... (vezi toată discuția)
Accident cu sofer in stare de ebrietate RSorin RSorin Care sunt pasii de urmat in cazul unui accident in care eram pasager si soferul in stare de ebrietate. Am deja 30 de zile de spitalizare urmand sa fiu ... (vezi toată discuția)
Accident rutier - vatamare corporala - cheltuieli spitalizare - cercetare penala efuionut efuionut Acum cateva zile parintii mei au avut un accident rutier. Tatal meu nu era sub influenta bauturilor alcolice, era ceata nu a adaptat viteza la conditiile de ... (vezi toată discuția)