Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statutul juridic al partilor comune dintr-un bloc cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statutul juridic al partilor comune dintr-un bloc cu mai multe apartamente

Care este actul normativ care reglementeaza modul de folosire al spatiilor comune (casa scarii, holuri comune de circulatie, etc).
Mai concret, actul normativ care prevede interzicerea folosirii de catre un locatar a spatiilor comune prin depozitari sau amenajari in folos propriu fara acceptul celorlalti locatari de la nivelul respectiv.
Legea 230/2007 si HG 1588/2007
Multumesc pentru promtitudine !
O seara buna.
Dan STANESCU-BELLU a scris:

actul normativ care prevede interzicerea folosirii de catre un locatar a spatiilor comune prin depozitari sau amenajari in folos propriu fara acceptul celorlalti locatari de la nivelul respectiv.

Legiutorul nu a putut sa prevada toate situatiile in care se poate interpreta sau eluda legea
Exista dispozitie concreta L nr 230/2007
Art. 11
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune, fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Art. 39
Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.