Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CONDITII SANITARE MINIME LA LOCUL DE MUNCA
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CONDITII SANITARE MINIME LA LOCUL DE MUNCA

Buna ziua,
as dori sa stiu unde se regasesc conditiile sanitare MINIME pe care trebuie sa le respecte un loc de munca. Este vorba despre un chiosc de ziare stradal.
Multumesc.
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 2006 mentioneaza in anexa 1
-18.1.4. Daca vestiarele nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.1.1, trebuie
prevazut pentru fiecare lucrator un loc in care sa isi tina imbracamintea personala sub cheie.
-18.2.3. Atunci cand dusurile nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.2.1, trebuie sa fie prevazute chiuvete cu apa curenta (si cu apa calda, daca este necesar) adecvate si in numar suficient si care sa fie amplasate in apropierea posturilor de lucru si a vestiarelor.
Din motive de decenta, trebuie sa existe chiuvete separate sau sa fie asigurata utilizarea
separata a acestora pentru barbati si pentru femei.
-18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea
separata a acestora.
In concluzie, fiind vorba de un chiosc unde se vand ziare este nevoie de un spatiu pentru imbracaminte, tinut sub cheie, acces la o chiuveta cu apa calda/ apa rece si acces la un WC.