Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calculul indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calculul indemnizatiei de somaj

La calculul indemnizatiei de somaj, cota de 75% din salariul minim brut pe economie se calculeaza diferentiat pe nivele de pregatire ??? adica pentru cei cu studii superioare se considera 75% din salariul minim de 1200 ron ???
Nu,
Valoarea minima a somajului pentru orice categorie este de 75% din sal minim pe economie egal cu 600 de lei.
Nu au relevanta studiile.
Multumesc. Dar ma intreb atunci, de ce mai sunt aceste diferentieri de salariu minim pe categori de studii ?, daca nu se tine cont in toate situatiile aparute cu subiectii la care face referire hota
Asa e Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

cu adaugurea ca perioadele de mai sus (6, 9, 12) sunt prelungite in 2009 cu cate 3 luni, respectiv: 9, 12, 15
va multumesc pentru lamuriri