Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Contract cu minori pentru drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Contract cu minori pentru drepturi de autor

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea speta:
O SRL doreste sa incheie un contract pentru cesiunea drepturilor de autor cu un minor in varsta de 16 ani. Obiectul contractului este urmatorul: minorul se va filma in timp ce vorbeste despre un studiu facut de SRL si despre anumite experiente personale care au legatura cu acest studiu, apoi filmuletul va fi postat de minor pe canalul lui de YouTube. SRL-ul ii remunereaza acest serviciu prin intermediul acestui contract. Poate minorul sa semneze acest contract si sa incaseze banii? In ce conditii ar putea? Daca nu se poate, ce alte variante are SRL-ul pentru a colabora cu acest minor pentru acest tip de serviciu. Multumesc mult!
Trebuie sa semneze parintii lui sau tutorele.
Multumesc mult.