Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cazier auto cu alcool
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cazier auto cu alcool

Buna ziua
este legal sa resping angajarea ptr. postul de conducator auto a unui candidat care figureaza (doar in cazierul auto) cu conducere cu alcoolemie acum 3 ani?
Este legala in situatia in care una dintre conditiile de angajare este sa nu figureze in acel cazier cu vreo fapta contraventionala prevazuta de Codul Rutier.
exista aceasta conditie doar teoretic, ea nefiind specificata in vreun document , Regulament Intern sau CCMUN....
Daca nu este mentionata intr-un document aplicabil angajatorului sau in anuntul de angajare, parerea mea este ca nu este corecta respingerea dosarului de angajare.

Prin urmare, puteti contesta in instanta decizia de respingere a dosarului daca este vorba despre sectoprul privat.

In sectorul bugetar , pentru personalul contractual, după afişarea rezultatelor obţinute la selecţia dosarelor, proba scrisă şi/sau proba practică şi interviu, după caz, candidaţii nemulţumiţi pot depune contestaţie în termen de cel mult o zi lucrătoare de la data afişării rezultatului selecţiei dosarelor, respectiv de la data afişării rezultatului probei scrise şi/sau a probei practice şi a interviului, sub sancţiunea decăderii din acest drept.