avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri

Buna ziua,


daca am mai multe credite neachitate la institutii diferite,si am primit popriri pt fiecare,cat trebuie sa mi se retina din salariu?
Maxim 1/2. Aveti grija la bunuri in situatia in care exista.
pai daca mi se opreste din salariu?tot va fi o problema si cu bunurile?
iar cei 1/2 se vor imparti la toate pe care le detin?
Una dintre popriri este primita din partea Allegro credit.Am luat 300 ron si imi revin 3100 lei de plata.Este corect?
Ultima modificare: Joi, 8 Septembrie 2016
gi-jane2, moderator
Nu va putem confirma daca este corect sa platiti 3100 ron cand ati luat 300 ron, depinde ce scrie in contractul de credit(dobanzi, penalizari), cat timp ati intarziat cu plata,daca creditorul considera ca nu se poate acoperi creditul din popriri se poate indrepta si asupra bunurilor mobile sau imobile (daca obligatia de plata depaseste 10.000 ron.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit neplatit Claudianay Claudianay Datorie de 5400 roni pe care nu mai am cum sa o platesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, eu am niste executari silite iar salariu+diurna imi ... Rayonsil Rayonsil Buna ziua, Eu am niste executari silite iar salariu+diurna imi este virat in contul sotiei cu acordul meu. Sotia se poate considera complice sau poate ... (vezi toată discuția)
Datorii neachitate auraama auraama Buna ziua, Daca am datorii la banca ( suma de 3000 ron), executorul in afara de proprire pe salariu, imi mai poate face ceva. Detin un apartament propietate ... (vezi toată discuția)