avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Eu am niste executari silite iar ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Eu am niste executari silite iar salariu+diurna imi ...

Buna ziua,
Eu am niste executari silite iar salariu+diurna imi este virat in contul sotiei cu acordul meu.
Sotia se poate considera complice sau poate raspunde in fata legii daca cineva face vreo plangere sau afla anaful.Trebuie sa platesc retroactiv acele sume?
sotia nu raspunde in niciun fel. Poate fi tert poprit.
Cui datorati bani , cine e cerut executarea silita ?
Executarea silita poate fi ceruta si la sursa, deci nu cred ca va ajuta ca angajatorul trimite salariul dvs in contul sotiei.
Este vorba despre un contract de credit.A fost proces la tribunal iar solicitarea este din partea unui executor judecatoresc.
De aceea le-am solicitat sa imi vireze salariu in contul sotiei.
Ma intereseaza daca afla firma poate face vreo sesizare catre autoritati ca ma sustrag de la plata?

Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
gi-jane2, moderator
executorul se va adresa direct angajatorului si 1/3 din salariu se va retine direct.
de executare silita, nu scapati.
Angajatorul a uitat sa vireze cateva luni iar acum o sa vrea sa plateasca si sumele restante.Este corect?
Eu mi-am dat deja demisia dar mai am de luat salariu+diurna din luna anterioara.Ce poate face angajatorul in cazul acesta?Salariu in lei nu acopera lunile restante...iar diurna externa nu este supusa popririi.Ce mijloace legale are sau ramane sa plateasca diferenta din banii lui?

Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
gi-jane2, moderator
De ce v-ați dat demisia, când aveți datorii de plătit`? Bunuri mobile și imobile aveți`?

Alte discuții în legătură

Credit bancar neachitat, salariul incasat in contul sotiei. mai poate fi executat silit? desirelia75 desirelia75 un navigator face un imprumut bancar.dupa ce obtine suma, roaga firma angajatoare cu sediul in strainatate sa ii vireze banii in contul sotiei.( care nu a ... (vezi toată discuția)
Executare silita dorcriss dorcriss Buna ziua, v-as ruga sa-mi spuneti ce probleme pot sa intampin in situatia urmatoare: fratele meu care este rezident in strainatate a infiintat o firma in 2008 ... (vezi toată discuția)
Se poate cere partajarea unui cont bancar ? desirelia75 desirelia75 am un debitor si sotia acestuia.am o hotarare definitiva si irevocabila in care debitorul e obligat la plata unei pensii de intretinere.debitorul a solicitat ... (vezi toată discuția)