Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Diferenta dintre consilier juridic si juristconsult
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Diferenta dintre consilier juridic si juristconsult

Sunt coduri cor diferite pentru cele doua denumiri.

Care este diferenta, poti fi angajat la un srl pe fiecare din aceste pozitii cu cim, conteaza daca nu esti inscris(poti sa profesezi doar ca fiind inscris sau este de ajuns sa fi angajat cu cim) la Uniunea juristilor?
Legea nr. 514/2003 din 28/11/2003, privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic.

Profesia de jurisconsult nu mai există. Prin Legea nr. 514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic a fost abrogat Decretul nr. 143/1955 privitor la organizarea şi funcţionarea oficiilor juridice, act normativ potrivit căruia „la organizaţiile de stat, cooperatiste şi obşteşti” activau jurisconsulți.