Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala pentru loviri si amenintare cu moartea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala pentru loviri si amenintare cu moartea

Buna seara. Acum cateva zile am fost agresata de niste oameni in fata unui supermarket pe motiv ca as fi injurat-o pe o fata de-a lor cu cateva zile in urma .Oamenii au venit in grup sa ma ameninte cu moartea, iar fiul de 21 de ani mi-a dat un pumn in fata. Am sunat la politie, au venit 2 masini de politie si una de jandarmi, am fost sa fac plangere penala, agresorii fiind luati cu catuse.
Voiam sa intreb- cat poate dura procesul penal, ei au vreo 12 copii si traiesc numai din alocatiile copiilor, iar tatal a iesit de cateva luni din puscarie, a facut 3 ani pentru talharie. Si daca imi fac praf geamurile la masina si la casa, asa cum m-au amenintat, pot sa ii reclam din nou chiar daca nu i-am vazut? Ce li se poate intampla? Pentru lovire si amenintari cu moartea? Am inteles ca pedeapsa nu e prea mare, nu mi-am scos certificat medico- legal, am numai o zgarietura si mi s-a umflat obrazul.
Admin, administrator
Ar fi fost indicat sa va scoateti certificat medico legal si sa il depuneti. Daca ati avut martori atunci cand v-au amenintat puteti depune si plangere penala separata pentru amenintare.
Așa cum vi s-a spus, consider și eu că este foarte important să vă scoateți un certificat medico-legal.
Am doar o zgarietura mica si o usoara vanataie. Imi foloseste certificatul medico-legal?
Așa cum vi s-a spus, certificatul este mijloc de proba, ramane la dosar, zgarietura si vanataia trec, hartia ramane si confirma ca ati fost lovit, deci scoateți un certificat medico-legal.
Am fost ieri la urgente si mi-au scris in foaie contuzie piramida nazala prin heteropresiune, fara semne de fractura nazala, escoriatie piramida nazala. Au spus ca trebuia sa ma duc imediat, nu dupa 24 de ore. Cu foaia aceasta mi-au spus sa ma duc la medicina legala si apoi la politie. Daca nu as fi intrebat aici pe forum, nu m-as fi dus niciodata la medic ca sa imi pot scoate certificatul. Va multumesc mult.