Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ultraj

Buna ziua
Am o plangere penala impotriva mea, pentru ultraj, facuta de secretarul primariei din Calimanesti. Procurorul a dat neinceperea urmarii penale si aplicarea unei amenzi de 1000 lei plus cheltuieli de 100 lei.

Secretarul a prezentat un Certificat medico legal din care rezulta:
1 Prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce prin lovire cu corpuri dure.
2 Leziunile pot data din 15.01.2010
3 Necesita 2-3 zile ingrijirii medicale de la producere.

Problema mea este ca la data respectiva ( cand individul spune ca i-am dat cu telecomanda in fata ) el a chemat politia care, in momentul cand a venit la primarie nu l-a gasit pe secretar cu o vanataie pe fata si nu a fost intocmit nici un proces verbal de contraventie.

Sunt trei martori care au dat declaratie.
Doi dintre ei nu au vazut nici o vanataie pe fata individului.
Unul spune o data ca vanataia era pe obrazul drept apoi, in alta declaratie spune ca era pe stangul.

Secretarul trebuia sa-mi raspunda la o sentinta ( In declaratie spune ca in timp ce el imi explica procedura de lucru eu i-am dat cu telecomanda in cap) Procedura de lucru nici pana azi nu a fost dusa la executare, la aproape un an de la sentinta.

Daca fac plangere impotriva Ordonantei si arat ca martorii nu l-au vazut lovit iar cel care zice, se cam contrazice, iar politia chemata nu a vazut nimic ( nu este nici o amenda) pot rezolva ceva?
Gabriel Ungureanu, utilizator
Eu pot sesiza doua inadvertente:

1. Secretarul primariei nu poate fi subiect pasiv al infractiunii de ultraj. Subiectul pasiv al infractiunii de ultraj trebuie sa fie un functionar public care indeplineste o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat, aflat in exercitiul functiunii sau pentru fapte indeplinite in exercitiul functiunii. Pentru a avea exercitiul unei astfel de functii este necesar ca functionarul sa aiba competenta de a da dispozitii si de a lua masurile necesare pentru respectarea lor. Or, eu nu cred ca secretarul primariei are aceste competente.

2. Din moment ce s-a dispus neinceperea urmaririi penale, nu inteleg pentru ce ati primit acea amenda, plus cheltuieli. :O
mike11, utilizator
Cred ca trebuie sa dat mai multe amanunte cu privire la modalitatea in care s-au petrecut lucrurile si cu privire la data emiterii ordonanatei si la cuprinsul acesteia.
1 Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, este vorba de secretarul primariei nu de secretara primarului.
Este vorba de o sentinta judecatoreasca care obliga primaria sa-mi furnizeze informatii cerute conform legii 544 si pe care nu mi le-au furnizat.

2. Iata ce spune procurorul in Ordonanta de scoatere de sub urmarire penala si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ primita pe 08.10.2010
"Din analiza materialului de urmarire penala existent la dosarul cauzei rezulta ca actiunea penala n u poate fi pusa in miscare impotriva invinuitului, fiind aplicabile dis. art 10 lit b din C pr pen, deoarece a savarsit o fapta, care in continutul ei concret si atingerea minima adusa valorilor aparate de lege nu prezinta gradul de pericol social al infractiunii pentru care a fost cercetat si poate fi reeducat prin aplicarea unei sanctiuni administrative din cele prevazute de art 90 si art 91 C pen.

vazand si dispozitiile art 249 din C pr pen
in temeiul art 11 pct 1 lit b si art 10 lit b din C pr pen

Gabriel Ungureanu, utilizator
Deci s-a constatat ca fapta dvs,chiar daca a existat,nu prezinta pericolul social al unei infractiuni,motiv pentru care s-a dispus scoaterea dvs.de sub urmarire penala(art.11 lit b.c.pr.pen) si vi s-a aplicat o amenda administrativa a procurorului conform art.18/1 c.pen.(1000 de lei),,fiind obligat si la plata chelktuielilor de judecata de 100 de lei.
Daca doriti sa c ontestati aceasta ordonanta o puteti face in termen de 20 de zile de la comunicare la procurorul ierahic superior celui care a efectuat cercetarile,iar daca acesta nu raspune la contestatie in termen de 20 de zile,o puteti indrepta (contestatia) catre instanta competenta teritorial.
Gabriel Ungureanu a scris:

1 Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, este vorba de secretarul primariei nu de secretara primarului.
Este vorba de o sentinta judecatoreasca care obliga primaria sa-mi furnizeze informatii cerute conform legii 544 si pe care nu mi le-au furnizat.

2. Iata ce spune procurorul in Ordonanta de scoatere de sub urmarire penala si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ primita pe 08.10.2010
"Din analiza materialului de urmarire penala existent la dosarul cauzei rezulta ca actiunea penala n u poate fi pusa in miscare impotriva invinuitului, fiind aplicabile dis. art 10 lit b din C pr pen, deoarece a savarsit o fapta, care in continutul ei concret si atingerea minima adusa valorilor aparate de lege nu prezinta gradul de pericol social al infractiunii pentru care a fost cercetat si poate fi reeducat prin aplicarea unei sanctiuni administrative din cele prevazute de art 90 si art 91 C pen.

vazand si dispozitiile art 249 din C pr pen
in temeiul art 11 pct 1 lit b si art 10 lit b din C pr pen

Aaaaaa.....pai asta-i altceva! Neinceperea urmaririi penale nu este acelasi lucru cu scoaterea de sub urmarirea penala. Scoaterea de sub urmarirea penala in baza art.10, alin1, lit.b indice1, permite aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ.

Puteti face plangere la prim-procuror daca sunteti nemultumit de solutia data prin ordonanta de scoatere de sub urmarire penala, asa cum a spus si colegul r.gabi