Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Valoare plafon tva in 2016?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Valoare plafon tva in 2016?

plafon tva

buna ziua
am inteles ca s a modificat plafonul pt tva in anul 2016
in anul 2015 era 220000 lei ~ 65000 euro

anul acesta cat este ?
Potrivit Cod fiscal:

ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire , pentru operațiunile prevăzute la art. 268 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b).

Probabil ati auzit de microintreprindere:

ART. 47 - Definiția microîntreprinderii

în sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
Ioan Petru Butariu, Contabil