avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare in sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare in sanatate

Care este salariul de baza la care ar fi trebuit sa fiu incadrata conform OUG, din 01.08.2016 la functia de asistent medical sef cu vechime 24 ani si 11 luni, gradatia 5, cu studii de licenta + master intr-un spital municipal?
Se poate sa fi fost incadrata la SSD fara sa fie luat in considerare masterul?
Cel mai recent răspuns: Stefania175 , utilizator 14:49, 10 Septembrie 2016
Studii de licenta +master=studii superioare din grila de salarizare,adica faptul ca aveti si master nu influenteaza salarizarea ! Si daca aveati doar licenta,totla studii superioare erati incadrata si nu la SSD-st superioare de scurta durata(colegiile de dinainte de 2004)
Salariul de baza este cel din grila pt asistent medical ,cu grad/fara grad principal ,studii superioare,gradatia 5 la care se adaoga 10%pt functia de asistent sef sectie
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Mentionez ca am terminat masterul (ciclul 2 bologna) in 2012. Care este diferenta dintre S si SSD din grila de salarizare?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Septembrie 2016
Stefania175, utilizator
Salariul asistentului medical cu studii superioare(fie ca e licenta,fie ca e licenta + master) este mai mare decat salariul unui asistent medical cu SSD.Astfel in grila la OUG20/2016,un asist med cu studii superioare si grad principal,gradatia 5 are un sal e baza de 3437 iar la SSD,tot amprinc gr 5 sal este de 2833lei
Cam asa gandeam si eu dar nu stiu de unde au scos un salariu de baza de 2525 lei. S-ar putea sa faca diferenta unitatile clinice fata de spitalele municipale? Va multumesc.
Unde mai exact desfasurati activitate?(spital clinic/alt tip de spital, anatomie patologica ambulanta,CPU)aveti grad principal?
Daca desfasurati activitate intr-un spital alt tip decat cel clinic,atunci sal de baza grila este 2295lei Spor asist sef 10%=230 Salariul brut 2295+230=2525lei
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator

Alte discuții în legătură

Salarizare sanatate sorana-m sorana-m Buna seara, am o problema in ceea ce priveste salarizarile anterioare in sist bugetar-sanatate.Am fost angajata in 2015 in spital public ca asistent medical cu ... (vezi toată discuția)
Salarizare in sanatate sorana-m sorana-m Buna seara, am o problema in ceea ce priveste salarizarile anterioare in sist bugetar-sanatate.Am fost angajata in 2015 in spital public ca asistent medical cu ... (vezi toată discuția)
Asistenti medicali licentiati ctgadina ctgadina Este cineva care a absolvit Facultatea de medicina la specialitatea asistent medical GENERALIST SI CARE SA AIBA VECHIME IN MUNCA peste 10 ani?.Eu am 13 ani ... (vezi toată discuția)