Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sint nascut in 1957 ,actualmente pensionat medical si doresc pensionarea anticipata .Am lucrat din data de 01 o7 1975 pina in 06 11 1986 in grupa 2 iar din 06 11 1986 pina in 2013 am lucrat in grupa 1 la hidroelectrica .din 2013 sunt pensionat de boala .Mentionez ca am primit grupa 1 prin decizie judecatoreasca pe perioada 06 11 1986-01 04 2001 .oare indeplinesc conditiile de pensionare anticipata ?iar daca nu pot sa ma pensionez la limita de virsta cu penalizare ?
Cer scuze ! cred ca nu am fost destul de explicit .Am lucrat efectiv din data de 01 07 1975 pina in data de 05 12 2013 neintrerupt .I n aceasta perioada am avut grupa 2 ,9 ani 10 luni si 20 de zile apoi grupa 1 ,14 ani 03 luni si 15 zile .Incepind din data de 05 12 2013 am fost pensionat pe caz de boala pina in prezent .Odata cu legea noua incerc sa ma pensionez la limita de virsta .Va rog sa-mi scuzati insistenta ! Va multumesc !

Daca datele postate sunt corecte, v-am spus ce aveti de facut.
Depuneti o cerere de trecere la limita de varsta si ateptati raspunsul.
Va fi de admitere.
Raspunsul meu este valabil in urmatoarele conditii:
-Anii de grupe sa fie la dosar
-Sa fie in recunoscuti (in regula)de casa locala
-Sa fie in procent de 100%