Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensionare

Va rog foarte mult sa-mi spuneti cand se poate pensiona anticipat sau anticipat partial si daca este penalizat la pensionare un salariat despre care avem urmatoarele date:
- este nascut la 01 mai 1953
- are o vechime in munca de 39 ani 11 luni 14 zile
- armata 1 an 4 luni 10 zile (nu este inclusa in vechime in munca)
- are 14 ani 8 luni si 15 zile lucrati in grupa a II-a de munca- reducere 3 ani
De asemenea, va rog foarte mult sa-mi precizati daca il ajuta in vreun fel la pensionare existenta certificatului de incadrare in grad de handicap mediu .
Va multumesc foarte mult
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni/an).
39 de ani,11 luni si 14 zile + 3 ani si 6 luni = 43 de ani,3 luni si 14 zile.
-Indeplineste conditia de stagiu si varsta pentru pensia anticipata.
-O reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare(65).
65 - 3 = 62 de ani.
-Limita de varsta la 62 de ani.
Daca handicapul este preexistent calitatii de asigurat se poate pensiona la limita de varsta la acest moment.
Adica fata de pensia anticipata ar intra in calcul si armata(1 an,4 luni si 10 zile).
Acesta ar fi singurul castig.

Din datele pe care vi le-am dat reiese ca salariatul s-ar putea pensiona la limita de varsta cu reducerea de 3 ani pentru grupa a II-a de munca ( grupa de munca in procent de 100% pentru toata perioada pe care am mentionat-o) la data de 01.05.2015. Intrebare: 1. Daca salariatul se pensioneaza anticipat asa cum mi-ati precizat va fi penalizat ?
2. La data de 01.05.2015 salariatul mai poate reveni la pensia pentru limita de varsta tinand cont ca perioada dinaintea datei de 01.05.2015 nu mai este perioada lucrata si nu mai constituie vechime in munca , acesta fiind pensionat anticipat ( de exemplu : pensionat anticipat cu data de 01.10.2014 ) ?
Multumesc foarte mult pentru raspuns !
1)Nu.
2)Cand va implini 62 de ani va fi trecut la limita de varsta si va intra in calcul stagiul asimilat(armata).
Nu ati clarificat cu handicapul daca este,sau nu,preexistent calitatii de asigurat.
Va intra in calcul armata chiar daca se pensioneaza cu reducerea de 3 ani aferenta grupei de munca sau armata se ia in calcul numai la implinirea varstei de 65 ani? Referitor la handicap, cu parere de rau, recunosc ca este o situatie noua pentru mine si nu am inca insusita notiunea de handicap preexistent. Singurul lucru pe care il stiu este ca, la dosarul personal al salariatului respectiv ,se afla un certificat de incadrare in grad mediu de handicap care se "revizuieste" la 12 luni iar, din spusele salariatului reiese ca acesta a fost pensionat pentru invaliditate in munca pe o perioada de 2 ani, dupa care si-a continuat activitatea cu program normal de lucru si in prezent.
In situatia prezentata va rog f.f.mult sa ma sfatuiti ce-i pot sugera salariatului: sa astepte data de 1 mai 2015 sau sa iasa anticipat in prezent? Intrucat n-am reusit sa-mi insusesc foarte bine din legislatie toate amanuntele, va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat!
Daca cei 2 ani de pensie de invaliditate intra in stagiul de 39 de ani,11 luni si 14 zile,atunci nu mai indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pentru pensie anticipata fara penalizare.
Sa astepte pana la 01/05/2015.