Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT - PARTAJ PROBLEME
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT - PARTAJ PROBLEME

Am o prietena care dupa multi ani doreste sa inainteze actiune de divort dupa aceasta vacanta judecatoreasca. In timpul casatoriei, sotul avand salariul minim pe economie;iar ea mult mai mare; pentru inbunatatirea spatiului de locuit si cheltuieli comune casatoriei a facut doua imprumuturi la banca pe numele ei, nefiind nevoie de giranti la sumele solicitate si carduri de cumparaturi. Intrebarile mele sant:
= daca achita cardurile de cumparaturi , inainte de a inainta divorul este bine; sau recomandabil ar fi dupa ce depune divortul???Asta ca sa nu se mai adauge dobanda, tinand cont, cheltuielile ce vor urma???
= cum trebuie sa faca dovada la partaj ca ea le-a achitat, doar prin inscrisuri sau este nevoie de martor???
= toate aceste sume pot fi introduse la partaj; carduri, imprumuturi???Instanta ia in calcul la partajarea bunurilor comune toate aceste sume; pe baza de extrasuri???
Pentru cei cu mai multa experienta, rog un sfat, un punct de vedere. Multumesc.

Raspunsurile la intrebarile dvs. sunt urmatoarele:

1. cred ca este bine sa se achite ratele la termenele stabilite prin contract, nici inainte de divort, nici dupa, la scadenta. Prin partaj instanta o sa dispuna si cu privire la cine va plati in continuare ratele, in functie de destinatia imprumutului, adica daca a fost vorba de o datorie care a fost folosita efectiv pentru a satisface nevoile casatoriei sau daca a fost vorba de datorii personale ale sotilor, precum si in functie de cum aceste datorii greveaza bunurile care urmeaza sa le fie atribuite prin partaj fiecaruia dintre soti.

2. dovada ca ea le-a achitat se poate face si prin inscrisuri, dar nu ar dovedi decat ca ea a facut platile si posibil din banii comuni, asa ca, in aceasta situatie, cred ca ar fi necesar sa faca dovada veniturilor pe care le-a obtinut in timpul casatoriei care urmeaza sa fie comparate cu veniturile obtinute de celalalt sot. In acest fel ar dovedi contributia efectiva pe care a avut la dobandirea bunurilor achizitionate in timpul casatoriei.

3. instanta ia in considerare toate documentele care atesta contributia efectiva a fiecarui sot la dobandirea bunurilor comune. Dovada care se poate face si cu alte mijloace de proba decat inscrisuri. Fiecare sot va lua partea din bunurile comune corespunzatoare contributiei efective la dobandirea lor.

Catalin Mihalache, Avocat

Raspunsurile la intrebarile dvs. sunt urmatoarele:

1. cred ca este bine sa se achite ratele la termenele stabilite prin contract, nici inainte de divort, nici dupa, la scadenta. Prin partaj instanta o sa dispuna si cu privire la cine va plati in continuare ratele, in functie de destinatia imprumutului, adica daca a fost vorba de o datorie care a fost folosita efectiv pentru a satisface nevoile casatoriei sau daca a fost vorba de datorii personale ale sotilor, precum si in functie de cum aceste datorii greveaza bunurile care urmeaza sa le fie atribuite prin partaj fiecaruia dintre soti.

2. dovada ca ea le-a achitat se poate face si prin inscrisuri, dar nu ar dovedi decat ca ea a facut platile si posibil din banii comuni, asa ca, in aceasta situatie, cred ca ar fi necesar sa faca dovada veniturilor pe care le-a obtinut in timpul casatoriei care urmeaza sa fie comparate cu veniturile obtinute de celalalt sot. In acest fel ar dovedi contributia efectiva pe care a avut la dobandirea bunurilor achizitionate in timpul casatoriei.

3. instanta ia in considerare toate documentele care atesta contributia efectiva a fiecarui sot la dobandirea bunurilor comune. Dovada care se poate face si cu alte mijloace de proba decat inscrisuri. Fiecare sot va lua partea din bunurile comune corespunzatoare contributiei efective la dobandirea lor.

Multumesc pentru interventie si punctul dumneavoastra de vedere. Eu faceam referire doar la cardurile de cumparaturi, nu si la credite ce urmeaza sa fie achitate la scadenta. Avand salariul mic el; va imaginati ca ea a achitat toate acestea.Eu vroiam sa stiu daca pentru usurarea ei financiara ar fi bine sa achite = doar cardurile de cumparaturi = si daca este suficient la partaj actele eliberate la achitarea efectiva a acestora, sau este nevoie si de un martor, ex. un parinte sau o colega, prietena, pentru a dovedi ca nu sa facut din bani comuni. Ei sant separati si financiar.. de multe luni.Compararea veniturilor celor doi soti, normal ca se va efectua si se va vedea clar diferenta dintre cei doi...dovedindu-se in acest fel lipsa contributiei lui.