Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul sporuri in sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul sporuri in sanatate

Buna ziua!
Am primit recent un Act aditional la Contractul individual de munca in care se mentioneaza urmatoarele
- in baza prederilor art.41 din legea nr 53/2003 republicata- Codul Munciise modifica cu prevederile punct J.1.din contract in urmatorul mod
- incepand cu 01.08.2016 salariul de baza lunar este de 2648.00 si salariul tarifar la care se calculeaza sporurile de 1319.00

- Alte sporuri aferente conf Cap II anexa III din legea Nr 248/2010
-5 13 E (c DEOSEBITE) 75%.........989 baza de calcul 1319
10 art 11.2 tura 15%....198.00 baza de calcul 1319

mentionez ca lucrez in sistemul medicina de urgenta ca asistent medical gr 4 cl 60 .
nelamuririle mele sunt urmatoarele

1. Am gasit pe forum ca se vor aplica prevederile din Ordin NR 42/77din 13 ianuarie 2011 privind aprobarea normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor ledii 285/2010privind salarizarea in 2011 a personalului platit din fonduri publice -Anexa ,lit G salarii personal din sanatate.

Constat cu stupoare ca in majoritatea judetelor colegii mei au un tarifar de 1710 lei indiferent de gradatie si mai trist este ca exista diferente ce c.c.a 300-400 lei si intre mine si colegii mei din acelasi judet#-o

2. cum ramane cu ,,la munca egala, salariu egal" fara nici o discriminare????? enuntat expres in art 154 (3) din Codul muncii

3. avand in vedere ca Sindicatul la nivel de judet la cererea noastra de a ne oferi lamuriri ne-a raspuns ca vechea conducere in 2009 a acordat salarii preferentiale in sunctie de bunul plac si de aceea exista diferente la nivel salarial in cadrul judetului.....diferente care nu se pot stinge odata cu noua salarizare........exista posibilitatea de a actiona in instanta in vederea obtinetii unui cadru legal in vederea eliminarii acestir diferente salariale intra si interjudetene?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns sau parere!
Va indic un link unde veti putea sa va documentati exact asupra stabilirii drepturilor salariale in mod corect,pana in anul 2015(deci fara aplicarea OUG 20/2016)
[ link extern ]
Incercati sa verificati avand in vedere toate aceste informatii daca salariul dvs a fost/nu a fost calculat corect,daca suma la care s-au aplicat sporurile este corect stabilita.
Puteti apela la asistenta din partea sindicatului,in sensul in care acesta poate apela la serviciile unui expert care sa va calculeze exact cuantumul sumei ce nu v-a fost acordata (de aceea platiti cotizatii )si asistenta juridica daca este cazul ,sa va reprezinte in instanta

Aveti grija,art 268 Codul Muncii precizeaza:

1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
am citit cu interes raspunsul dumneavoastra insa nu m-am lamurit mai deloc..In articolul pe care mi l-ati trimis este vorba de un spital si se mentioneaza clar ca li s-a acordat maximul din grila de salarizare si pana aum.
eu lucrez la ambulanta avem alt barem cel putin la coantumul sporurilor
Intre timp am primit si fluturasul si cinstit va spun ca ma uit la el ca la factura la Eon:O
Avem sporul de 75% si de vechime calculat la 1319.....cica raportat la anul 2009.( in 2009 salariul meu de incadrare era in jur de 900)
avem sporul de garzi raportat la salariul unic aplicat in aug 2016 si sporul de S/D raportat la 1319
nu mai intelegem nimic
si repet existe diferente mari intre colegii din acelasi judet la salariul tarifar (unii ai sume mult mai mari chiar duble fata de 1319)
nu exista specificat in lege << salariul egal la munca egala>>???????
au dreptul sa faca diferentiere intre angajati in functie de numarul urgentelor efectuate?
La dvs nu este vorba despre diferente din cauza nr de urgente ci de erori posibile de calcul la reincadrare ce provin din anul 2010
V-am dat linkul ,este pt spital dar modalitatea de calcul e identica si pt ambulanta chiar daca sporul in procent este diferit si va puteati orienta exact ..

1Sa revenim la prezent, de la 1 august 2016,in cf cu oug 20/2016,grila a.3. Servicii de ambulanţă, compartimente de primire urgenţe: UPU-SMURD, UPU, CPU, CPU-S secţii/compartimente cu paturi de ATI/TI, unitate de transport neonatală salariul de baza pt asist medical pl princ gradatia 4 ce desfasoara activitate la Ambulanta,este 2648lei

2Sporul pt conditii deosebite in procent de 75% nu se calculeaza aplicand procentul la noul salariu de 2648 lei ci la un "salariu tarifar" care in cazul dvs este de 1319lei.
Am sa incerc sa va explic cum se ajunge la acest 1319,urmand ca dvs avand datele concrete sa va calculati sau sa reveniti sa va ajut.
Asadar:

-. verificati salariul de baza din luna iunie 2010
-aplicati sporul de 75% la acest salariu
-la cuantumul astfel obtinut scadeti 25%
-la rezultat adunati 15%
Aveti astfel salariul tarifar la care se aplica sporurile in prezent ,acel 1319lei
Inca o data tin sa subliniez diferentele pot exista si ele provin inca din 2010 de cand s-a facut reincadrarea astfel mentinandu-se si in calculul sal tarifar de dvs aveti 1319 iar alti colegi mai mult !

Problemele se vor rezolva doar cand sporurile se vor acorda la salariul actual si nu la ceea ce afost.. ca in cazul calcului tarifului pt garzi
Va multumim in numele colectivului intregii substatii pentru rabdarea si perseverenta in raspunsuri!!

1319 reprezinta salariul tarifar incepand cu octombrie 2105 ca rezultat a mariri cu 25% a salariului tarifar mentionat in actul aditional din 05.01,2015
va rugam sa ne lamuriti urmatoarele

1.
sp de contitii deosebite se calculeaza legal 75% din salariul de baza sau din sal tarifar ?

sp de tura se calculeaza 15% din salariul de baza sau din tarifar?

sporul de garzi de 150% si sp de S/D de 100% la are din cele doua salarii se caluleaza?

eu pe fluturas iunie/2016 am notat ,,salariu de incadrare''=1989
regie 168=1989
conditii deosebite 75% 168=989
sp tura 15% 168=198
garzi 150% 24=280
sp S/D 100% 48=374
deci garzi si S/D calculate la tarifar

pe fluturas aug/2016
salar incadrare=2648
regie 80=1204
C O 12=2092
75% 80=450
15% 80=90
150% 16=375
S/D 24=187
deci garzi calculat la 2648
S/D calculat la 1319
baza de calcul pentru aceste sporuri poate oscila de la o luna la alta?

2.
toti colegii mei de substatie indiferent de grad principal sau nu si indiferent de vechime au tarifar stabilit la 1319 in timp ce colegi din alte substatii din acelasi judet cu gradatii similare au tarifar stabilit la 1500 sau chiar mai mult ( date obtinute cu mare greu, ma rog, salariile cica sunt confidentiale cf ROI) nu este legal ca cei cu aceeasi gradatie si aceeasi vechime care ocupa aceeasi functie sa aiba acelasi sal tarifar indiferent de punctul de lucru? salariul de baza incepand cu aug 2016 este intradevar la fel in f de gr vechimii

3. se poate invoca discriminarea salariala in eventualitatea unui proces?
4. daca este vorba de posibile de calcule eronate la reincadrare ce provin din anul 2010 mai putem face ceva cu temei legal?

buziladiana, utilizator
1. -SPOR CONDITII se calculeaza in procent de 75% din 1319

-SPOR TURA 15% din 1319

- PT. SPOR S/D si GARZI se utilizeaza un tarif orar calculat prin raportarea salariului tarifar la nr mediu de ore lucrate/luna,astfel: 1319:169,333=7,78lei/ora pt iunie
Pt luna august , doar la calculul garzilor s-a luat baza 2648lei , astfel 2648:169,333=15,63lei

Diferenta constatata de catre dvs,provine de la faptul ca in august ati avut si concediu de odihna si atunci sporul de conditii si sporul de tura nu se mai acorda la 1319 lei ,ci se acorda doar la timpul lucrat,respectiv cele 80 de ore,regie(1319:176)X80=600 unde 176 ore lucrate august

Acum, ca am lamurit aceste aspecte,sa "reconstituim" calculul fluturasului pe august:

-spor de conditii 600x75%=450lei
-spor de tura 600x15%=90lei
-garzi 150% /16ore = (15,63 x150%)x16=375lei
-s/d 24 100% = 7,78 x24=187lei

Sper ca am reusit sa fiu explicita,incepand cu august,la garzi s-a luat in calcul salariul din grila OUG 20/2016 si nu salariul de 1319lei iar celelalte diferente din august provin de la faptul ca v-ati aflat in co !

2. De ce unii colegi au 1319 lei acest "salariu tarifar" si alti colegi mai mult ? Va pot dezlega misterul :) daca o sa-mi comunicati exact salariul de baza pe care l-ati avut la 30 octombrie 2008 din grila de la OG 17/ianuarie 2008 Acolo apare un salariu minim un sal maxim dar unii angajati au avut maximul din acea grila unii minim altii un salariu situat intre aceste limite datorita evaluarilor .
De la acest salariu s-a plecat in anul 2009 s-au aplicat sporurile in procent ,mai apoi din cuantumul sporului calculat s-a taiat 25% (taierea Boc)s-a adaogat 15% apoi in 2012 s-a adogat iar 8% apoi iar 7,4 %,apoi 25%in octombrie 2015,rezultand un cuantum de 1319 lei ...

Acum au facut o reparatie,din august ,dar doar carpita pt ca "au uitat" voit sau poate nu de faptul ca sporurile nu se calculeaza la baza ci la acel tarifar antic
Nu stiu ce calcule s-au facut la dvs dar daca ma ajutati cu precizarea pe care v-am rugat sa mi-o faceti , va ajut cu placere si vom descalci itele impreuna !

Nu este o discriminare intre colegi pt ca practic nu au fost stabilite niste drepturi in mod discriminatoriu in avantajul unora ci diferentele provin din faptul ca la reincadrare aveau un salariu mai mare posibil sau poate fi vorba de o eroare de calcul ...care ar trebui indreptata daca exista