Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reactivare Srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reactivare Srl

Buna ziua,

In anul 2012 am deschis un SRL-D pe care nu am avut nici o activitate am fost declarat inactiv, doresc sa-l reactivez si sa pornesc activitatea cu un magazin online
1. Cum ma pot reactiva?
2. In cat timp ma pot face platitor de tva?

Multmumesc!
Inactivarea a fost declarata de ANAF, cel mai probabil pentru neîndeplinirea obligațiilor declarative sau pentru expirarea valabilității sediului social. Dacă rezolvați aceste aspecte, veți putea reactiva firma.
Înregistrarea în scopuri de TVA se face în mod obligatoriu la depășirea cifrei de afaceri de 220.000 lei sau prin opțiune, înainte de a atinge acest plafon. Procedura în sine durează până la 30 de zile (sau mai mult, dacă vi se solicită documente suplimentare), deși au fost cazuri când s-a finalizat și în 5 zile.

Va trebui să efectuați demersuri și la Registrul Comerțului pentru schimbarea denumirii societății din SRL-D în SRL, pentru că au trecut deja 3 ani de la înființarea ei.