avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Dobinzi ,penalitati de intirziere la plata impozitului ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Dobinzi ,penalitati de intirziere la plata impozitului pe cladire

Va rog sa ma consiliati in urmatoarea speta:

Incepind cu 01 01 2011 mam inregistrat la primaria unde am construit casa pentru plata impozitului pe cladire si teren

In acest an am fost nevoit sa duc la primarie un extras CF , ocazie cu care s-a constatat o neconcordanta intre ce am declarat eu in 2011 si ce este consemnat in CF Mai concret eu am declarat suprafata construta la sol de 145mp si pe CF este trecta suprafata de 196mp.Eroarea imi apartine mie nu contest.Am completat alta declaratie de,impunere si mi s a comunicat ca impozitul este mai mare cu 60 lei! Dupa calcularea dobinzilor si penalitatilor de intirziere poate si a penalitatilor de nedeclarare corecta suma de plata a ajun
sal 1000 ron!!! Nu stiu ce grila de calculor fi aplicat ei dar dela 60 lei la 1000 ron chiar di pentru 6 ani mi se pare mult

Rog o parere este sau nu corecta suma de 1000 ron , raportata la situatia descrisa mai sus!!!
Multumescanticipat
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 08:00, 16 Septembrie 2016
Poate au aplicat algoritmul la intreaga suma iar nu numai la diferenta. Programele informatice mai fac feste din astea iar cazurile ca ale dvs. sunt putine. Bineinteles, daca nu erati atent, nu va refuzau banii.

Majorarile sunt in jur de 30% pe an.
Sainteleg ca imi recomandati sama duc la primarie si sa solicit sa mi arate baza de calcul, eu nu am primit pina acum nicio instiintare , mam informat la caseie , de acolo am aflat de suma de 1000 ron
Da. Trebuie sa fie o explicatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platesc penalitati sau nu? sorin_iacob87 sorin_iacob87 Cred ca toata lumea a auzit de legea 175/16.07.2010 ..ei bine si eu doresc sa pot beneficia de aceasta lege dar ma lovesc de foarte multe bariere din partea ... (vezi toată discuția)
Control administratie BogdanBarbulescu BogdanBarbulescu Buna ziua! Ce autoritati ale statului pot veni la administratorul unei asociatii de proprietate sa controleze impartirea corecta a cheltuielilor? (vezi toată discuția)
Reconstituiri dorubabonea dorubabonea Reconstituire (cf L18/1991) I. Parintii au facut cerere de reconstituire. A) Am adaugat ca argumentatii si o “Procura speciala” incheiata la 01 ... (vezi toată discuția)