Am stat in chirie un an si jumatate cu un contract facut la mana,proprietarul mi-a zis ca e vizat de avocat.Am platit luna in curs si garantie.Dupa ce am plecat nu mi-a dat garantia pentru ca trebuiau sa mai ajunga facturi la utilitati,dupa care a zis ca trebuie sa renovez apartamentul (varuit) cu toate ca toata iara a fost mucegai.Sa repar o canapea care sa stricat cu timpul fiinca era un material prost mentionez ca prima oara cand i-am zis de canapea a zis ca o repara ea dupa care sa schimbat treaba si ca a gasit o pata de mucegai pe saltea.Plus de asta a varut ea si a chemat o firma de curatenie sa ii faca curat pentru ca sa facut mizerie cu toate ca eu am lasat apartamentul curat inainet sa plec.Acum au ajuns facturiile si ma ameninta ca daca nu le platesc ma da in judecata dar garantia nu mi-a dat-o pentru ca a zis ca intra in curatenia apartamentului.Intrebarea mea e ce datorie aveam eu ca si chirias si daca ma poate da in judecata.
Bună ziua!
Și eu am închiriat un apartament de la Primărie, este jalnic trebuie schimbat absolut tot in el.Geamuri,uși, instalație sanitara ...Tot.
Întrebarea mea este ptr a schimba toate cele menționate trebuie făcută cerere către proprietar în cazul meu Primăria. Un model va rog!
Și a doua întrebare în cazul în care eu solicit evaluarea apartamentului cu poze justificative dînainte de a face renovarea,îl pot cumpăra fără licitație. Conform cărei legi ?
Mulțumesc.