Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CINE TREBUIE SA STRANGA CRENGILE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CINE TREBUIE SA STRANGA CRENGILE

Buna ziua.
Asociatia noastra inpreuna cu o alta impart aceleasi tomberoane pentru gunoi.
Cei de la cealalta asociatie, avand un eveniment la una dintre scari, au decis sa curete zona de buruieni, lastaris, crengi etc, pe care le-au aruncat LANGA tarcul pentru gunoi.Acum stau acolo de circa o saptamana fara sa le ridice nimeni.
Cei de la societatea de salubritate ridica doar gunoiul menajer.
Intrebarile noastra sunt:
S-A PROCEDAT CORECT?
CUM TREBUIA SA SE PROCEDEZE?
CE TREBUIE FACUT IN CONTINUARE?
IN SARCINA CUI CADE RIDICAREA FRUNZELOR,CRENGILOR, BURUIENILOR TAIATE?
Toate gunoaiele, inclusiv frunze, crengi..., trebuiesc ridicate de firma de salubritate. Poate unele gunoaie sunt aduse de vant si nu o sa punem vantul sa le ridice, ci firma de salubritate.

:offtopic:Interventie moderator:
Va rog sa nu mai folositi literele mari acolo unde nu este cazul!
Nu cumva crengile rezultate din curatirea arbustilor s.a. trebuiesc stranse de serviciul din cadrul Primariei care se ocupa de "spatiile verzi"?
Cei de la firma de salubritate au venit in mai multe randuri, au rasturnat tomberoanele, au strans gunoiul menajer, dar crengile au ramas. Lor li s-au mai adaugat si alte resturi, pentru ca, asa cum stim cu totii, e suficient ca cineva sa lase un gunoi pentru ca in putin timp sa se faca mormanul.
Nu trebuie facuta o solicitare la primarie ca sa vina sa stranga buruienile uscate si crengile?
Faceti solicitare la primarie.