Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate contabil sef liceu - presedinte ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate contabil sef liceu - presedinte asociatie pro bono!

1. Contabil sef liceu - este un post de functionar public?

2. Exista incompatibilitate daca o persoana este contabil sef la un liceu si totodata presedinte la o asociatie carea fost înființată conform art. 35 din O.G. nr. 26/2000, având regimul juridic al unei asociații. Este o asociaţie non-guvernamentala, nonprofit, independenta, cu beneficiu public, neplatitoare de TVA.
Presedintele nu primeste salar, nu este incadrat cu contract de munca la asociatie, totul este pro-bono, fara recompensa financiara.

Scopul asociatiei (cum apare in statut)- de a promova interesele morale și materiale ale lieului, realizarea și îmbunătățirea continuă a bazei material a liceului pentru desfășurarea în condiții optime a procesului de învățământ și al activităților extrașcolare, sprijinirea conducerii unității de învățământ, atât în realizarea activităților extrașcolare în domeniile de cultură, artă, educație, sport cât și în promovarea legăturilor, a schimburilor de experiență între Liceu și alte instituții de învățământ și cultură din țară și din străinătate, asigurarea și adâncirea legăturii dintre părinții elevilor liceului și direcțiunea și corpul professional al liceului, sprijinirea organizării consultațiilor, dezbaterilor și lectoratelor pedagogice cu părinții pe problem privind educarea copilului. Asociația atrage personae fizice sau juridice, care prin contribuție financiară sau material doresc să îmbunătățească condițiile de desfășurare a procesului instructive, a activităților școlare și extrașcolare. Asociația va elabora și va înainta proiecte unor organizații și fundații pentru obținerea unor subvenții, va colecta fonduri pentru a putea acorda bursă social sau bursă de merit elevilor respective premii, recompense profesorilor merituoși. Asociația are dreptul de a angaja personal pentru buna funcționare a asociației sau pentru buna desfășurare a procesului instructiv-educativ din școală. Asociația poate investi în cumpărarea imobilelor pentru a satisface necesitățile elevilor sau profesorilor(cămin, locuință de serviciu), colaborarea cu conducerea liceului pentru o mai bună administrare a instituției, promovarea, organizarea de programe de pregătire și de perfecționare de limbi străine, tabere de limbi străine, traduceri și redactare de texte, cercuri de jocuri și limbi străine pentru copii, excursii turistice cultural și lingvistice.

Va multumesc anticipat!
akh a scris:

1. Contabil sef liceu - este un post de functionar public?

Nu este funcționar public. Funcțiile publice sunt cele prevăzute în anexa Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici.
[ link extern ]
akh a scris:

.....

2. Exista incompatibilitate daca o persoana este contabil sef la un liceu si totodata presedinte la o asociatie carea fost înființată conform art. 35 din O.G. nr. 26/2000, având regimul juridic al unei asociații. Este o asociaţie non-guvernamentala, nonprofit, independenta, cu beneficiu public, neplatitoare de TVA.
Presedintele nu primeste salar, nu este incadrat cu contract de munca la asociatie, totul este pro-bono, fara recompensa financiara.

.....

Nu exista incompatibilitate in situatia acesta.
Multumesc