Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit cota indiviza apartament 5 camere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit cota indiviza apartament 5 camere

Buna ziua,
intentionez sa cumpar cota indiviza a fratelui meu dintr-un apartament de 5 camere. Apartamentul este amplasat in bloc "comunist"
Intrebare:
1.Care va fi valoarea de impozitare avand in vedere ca in ghidul pe 2009 al UNNPR numarul maxim de camere este de 4?
2. Impozitul se plateste doar pe valoarea cotei indivize cumparate sau pe valoarea totala a apartamentului?

Va multumesc!
Selenus, utilizator
1. La ghidul UNNPR pe 2008 sunt apartamente cu 5 camere? Fata de 2008 in 2009 nu s-au facut modofocari la valorile ghodului. Dar oricum, atunci se i-a valoarea maxima zonei in care se afla!
2. Se plateste doar pe valoarea cotei cate se tranzactioneaza, 2% daca au trecut 3 ani de cand e proprietar fratele sau 3% daca nu au trecut cei 3 ani!
Daca apartamentul e de ex. 95.000 iar fratele are sa zicem 1/4, valoarea de expertiza a tranzactiei este 23750, aferenta cotei fratelui!
Daca e vanzare - cumparare se i-a in calcul si pretul!