Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Punerea in executare a unei hotarari pronuntate la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Punerea in executare a unei hotarari pronuntate la fond de instanta de contencios administrativ

Nr. unic (nr. format vechi) : YYYYY/YYYYY/YYYY
Data inregistrarii 05.04.2016
Data ultimei modificari: 02.09.2016
Sectie: Sectia a II-a Civila si de Contencios Administrativ Fiscal
Materie: Contencios administrativ şi fiscal
Obiect: litigiu privind funcţionarii publici (Legea Nr.188/1999)
Stadiu procesual: Fond
Părţi
Nume Calitate parte
SALARIATII DIN CADRUL PRIMARIEI .....XXXXXXX.... PRIN REPREZENTANT ....XXXXXXXX. LA SEDIUL PRIMARIEI Reclamant
XXXXXXXXXX Pârât

Şedinţe
Ora estimata: 10:00
Complet: FC5
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să acorde fiecărui reclamant o despăgubire echivalentă cu contravaloarea voucherelor de vacanţă aferente periodei 2012-2015 în sumă de 6 salarii de bază minime brute pe ţară, garantate în plată, în cuantumul prevăzut pentru fiecare an, sume ce se vor actualiza cu indicele de infla?ie la dat plă?ii. Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare care se depune la Tribunalul Vrancea.
Document: Hotarâre YYYY/2016 06.07.2016

Ora estimata: 10:00
Complet: FC5
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la 06.07.2016
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 23.06.2016

Căi atac
Nu există informaţii.

Citare prin publicitate
Nu există informaţii.

Buna seara, caut si eu un avocat pentru a pune acesta sentinta in aplicare fata de coordonatorul de credite ce care apartinem.Va rog ajutatine pentru prin a ne spune daca putem recupera banii castigati in instanta sau ii pierdem? Va multumesc anticipat.

batrinui a scris:

.....

Buna seara, caut si eu un avocat pentru a pune acesta sentinta in aplicare fata de coordonatorul de credite ce care apartinem.Va rog ajutatine pentru prin a ne spune daca putem recupera banii castigati in instanta sau ii pierdem? Va multumesc anticipat.

Regulament Forum

2.6. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta se fac in 3 moduri:
- prin intermediul mesageriei private,

- prin alegerea unui consultant din Catalog
www.avocatnet.ro/content/con...

sau

- prin trimiterea unei cereri de oferta la Bursa consultantilor.
www.avocatnet.ro/content/bc|...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti sa va adresati direct unui executor judecatoresc pt a pune in executare sentinta respectiva,Succes.
Hotărârea dvs. nu este definitivă și nici nu este executorie de drept, prin urmare nu văd cum ați putea să o puneți în executare. Angajatorul dvs. va avea avea obligația să o pună în executare în termen de 30 de zile de la data pronunțării instanței de recurs, dacă recursul va fi respins. Nu ne-ați spus că angajatorul dvs. ar fi declarat recurs împotriva hotărârii, însă în marea majoritate a cazurilor autoritățile și instituțiile publice exercită calea de atac.
Aveti dreptate din toate punctele de vedere, coordonatorul doreste recurcursul dar de aproape 3 luni el inca nu la depus. Termenul dupa cum ati vazut si dumneavoastra este de 15 zile de la comunicare (online sau prin posta nu este determinat in text exista loc de interpretare)
Termenul de recurs începe să curgă din momentul în care angajatorul dvs. primește hotărârea prin poștă.

Văd că dvs. ați calculat acest termen începând cu momentul în care instanța a pronunțat soluția, însă el nu se calculează așa. Ulterior pronunțării soluției, instanța redactează hotărârea, adică scrie pe larg tot ceea ce a determinat-o să admită sau să respingă cererea de chemare în judecată. După ce redactează hotărârea, instanța o va comunica părților. De-abia după ce părțile primesc hotărârea începe să curgă termenul de recurs.