Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel unui proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel unui proces verbal de contraventie

Am un proces verbal de contraventie . In data de 2.12.2014 am avut verdictul final " se admite cererea " .Astazi in data de 7.04.2015 am primit prin posta o comunicare de apel la hotarea din data de 2.12.2014 din partea inspectoratului de politie . Este legal acest apel facut dupa aproximativ 3 luni ?

Ora estimata: 13:00
Complet: C10
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite plangerea
Document: Hotarâre 13176/2014 02.12.2014

Ora estimata: 13:00
Complet: C10-URGENTE
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea pentru data de 02.12.2014
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 25.11.2014

Căi atac
Dată declarare Parte declarantă Cale de atac
09/03/2015 IPJ BRASOV, PRIN REPR. LEGAL, PV CP 6320579/2014, Apel

Am anexat pe scurt stadiul procesului. Este legal acest lucru ? ce termen este pentru apel ? ca nu inteleg. Va multumesc .
Termenul de apel este de 30 de zile de la data la care s-a comunicat partilor hotararea data de prima instanta (sentinta). Numai daca studiati dosarul veti putea vedea la ce data s-a comunicat sentinta la IPJ Brasov (cu alte cuvinte, la ce data au primit cei de la IPJ sentinta).