Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

O salariata plateste pensie alimentara - prin mandat postal, nu ii facem poprire asupra salariului.
In plus, firma la care e angajata, a primit o adresa de infiintare a popririi asupra salariului acesteia - un credit neplatit, nu are nimic de a face cu pensia alimentara.
Avand in vedere pensia alimentara nu e o suma poprita din salariul acesteia, cum trebuie sa procedez in cazul popririi in cauza?
1. Ii popresc 1/3 din venituri, fara sa tin cont de faptul ca plateste pensie alimentara? (Pt ca firma nu a primit adresa de infiintare a popririi pt pensie)

2. II fac poprire asupra salariului, tinand cont de plata pensiei alimentare…adica 1/3 din salariu tin cont ca si cum i-as directiona catre plata intretinerii copilului + diferenta ½ (cat pot maxim sa ii fac poprure) - 1/3 = poprire BEJ?

Multumesc frumos!
Poprirea poate fi pe o parte mai mica de salariu daca salariata va contesta executarea si va motiva ca plateste pensie1/4. Conteaza pt reusita care e suma cu care ramane.
Intrebare- daca copilul locuia cu ea si era in intretinerea ei, ii retineati mai putin ? Nu. E acelasi lucru.
Hot nu va e opozabila si nu e in executare silita pt ea.
sfatuiti-o sa faca contestatie, poprirea pe 1/3 nu e batuta in cuie.. in lege scrie " pana la "
gi-jane2, moderator
Am inteles! Va multumesc frumos pentru lamuriri!