Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Tzeapa de la Banca pt. locuinte?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Tzeapa de la Banca pt. locuinte?

Buna ziua!
In 2014 am pus prima suma de 1000 euro la Raiffeisen, banca pt locuite, suma la care statul adauga 250 euro.
In contractul incheiat atunci, se spune ca dupa 5 ani de economisire, poti folosi banii fara sa justifici ce ai facut cu ei. Acum , mi se spune ca e obligatoriu sa dovedesti ca i-ai investit in locuinta.
Am citit in amanunt contractul si nu apare nicaieri cum ca statul are dreptul sa schimbe conditiile oricand si oricum, fara acordul titularului contului.
Eu cred insa, ca vechiul contract ar trebui sa respecte ce s-a stipulat in el iar noile reguli doar cei ce vor sa faca noi depozite.

In conditiile date , va rog mult sa-mi dati niste raspunsuri la intrebarile mele:

Statul e sau nu obligat sa respecte contractul de la acea data?
Daca statul nu respecta contractul, ce sanse am daca il dau in judecata ?

Multumesc!
Buna ziua,
Lergal, indiferent de parte, nimeni nu poate schimba clauzele contractuale fara acordul partenerului de afaceri.
Incercati in instanta.
Contractul este legea partilor, nu poate fi schimbat legal decat cu acordul partilor contractante.