avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Tzeapa de la Banca pt. locuinte?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Tzeapa de la Banca pt. locuinte?

Buna ziua!
In 2014 am pus prima suma de 1000 euro la Raiffeisen, banca pt locuite, suma la care statul adauga 250 euro.
In contractul incheiat atunci, se spune ca dupa 5 ani de economisire, poti folosi banii fara sa justifici ce ai facut cu ei. Acum , mi se spune ca e obligatoriu sa dovedesti ca i-ai investit in locuinta.
Am citit in amanunt contractul si nu apare nicaieri cum ca statul are dreptul sa schimbe conditiile oricand si oricum, fara acordul titularului contului.
Eu cred insa, ca vechiul contract ar trebui sa respecte ce s-a stipulat in el iar noile reguli doar cei ce vor sa faca noi depozite.

In conditiile date , va rog mult sa-mi dati niste raspunsuri la intrebarile mele:

Statul e sau nu obligat sa respecte contractul de la acea data?
Daca statul nu respecta contractul, ce sanse am daca il dau in judecata ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 18:53, 20 Septembrie 2016
Buna ziua,
Lergal, indiferent de parte, nimeni nu poate schimba clauzele contractuale fara acordul partenerului de afaceri.
Incercati in instanta.
Contractul este legea partilor, nu poate fi schimbat legal decat cu acordul partilor contractante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheiere contract economisire-creditare romanik romanik Am contract de economisire incheiat la Banca pt.Locuinte.Adica in baza contractului Statul imi da prima 25% si banca dobanda 3 % la suma depusa in fiecare an ... (vezi toată discuția)
Plata comision de deschidere a unui contract de economisire ContSters103961 ContSters103961 Am fost la Banca sa imi scot un extras de cont la un depozit la termen si functionara de la Banca m-a convins sa fac un contract de economisire -creditare la ... (vezi toată discuția)
Banii virati intr-un cont gresit aranyi aranyi Am vandut un imobil, la un anumit pret si clientul a avut un avans de 30 % iar restul a fost imprumut cu ipoteca de la Raiffeisen. Avansul a fost platit in ... (vezi toată discuția)