Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... spatii comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

spatii comune

Buna Ziua!
M-am mutat de vre-un an intr-o garsoniera, adica am cumparat-o, iar pe, fiecare etaj exista o incapere, in care fiecare locatar are dreptul la un sapatiu. Un vecin a ocupat tot spatiul, adica toata incaperea, si refuza sa ma lase sa intru adica sa beneficiez, de acel spatiu. Mentionez, acea suprafata, imi este trecuta la impozit.

Cui trebuie sa ma adresez? Multumesc!
Asociatiei de proprietari sa vedeti daca nu cumva vecinul acela a inchiriat spatiul si plateste asociatiei chirie. Altfel, e obligat sa va lase, aveti tot dreptul sa-l folositi in comun!
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
rodica_maria a scris:

Mentionez, acea suprafata, imi este trecuta la impozit.

Dv aveti document emis de autoritatea fiscala teritoriala care precizeaza ca vi se retine impozit pentru acea incapere=uscatorie ?
In imobilele de locuit in comun,exista 2 feluri de spatii-spatii cu destinatia de locuit constituite in proprietati individuale si spatii parte comuna=cale de acces,ghene,uscatorii,terasa,subsol tehnic
Proprietarii achita anual contravaloare impozit aferent proprietate individuala
Proprietarii nu achita impozit aferent cale acces,ghene,uscatorii,terasa,subsol tehnic
Conform dispozitii in vigoare partile comune din imobilul de locuit in comun constituie parte comuna,respectiv pot fi utilizate de catre toti proprietarii
In cazul dv,incaperea de la nivelul fiecarui etaj reprezinta uscatoria-care este parte comuna si poate fi utilizata de catre toti proprietarii
Conform dispozitii in vigoare-vezi disp L nr 230/2007 Proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Tot conform dispozitii in vigoare,un partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari si prin incheierea de contract de inchiriere
Pentru a putea beneficia si dv de dreptul legal prevazut de liber acces la partea comuna din imobil,sesizati oficial presedintele de asociatie