Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta de munca

buna ziua! daca am solicitat telefonic si mail personalul de la o firma de plasare forta de munca in strainatate si activa,care nu este in orasul meu pentru o adeverinta cu perioada lucrata la ei si mi sa spus la telefon sa revin peste o saptamana si acum nu mi se mai raspunde nici la telefon nici mail. va rog sa imi comunicati ce este de facut ,daca se poate.va multumesc!
Daca aveti dovada ca ati solicitat in scris angajatorului asa ceva, atunci sesizati ITM-ul cu privire la refuzul eliberarii adeverintei de vechime.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.