Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Credit nevoi personale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Credit nevoi personale

Buna ziua. Am o intrebare: mai pot recupera vreo parte din banii unui credit de nevoi personale luat impreuna cu fosta sotie (ea fiind coplatitor)? Creditul a fost refinantat de bine si nu a mai fost declarat la partaj, dar am contractul cu semnatura ei, pt ca ea nu mai recunoaste acest credit.
Buna ziua,
Va trebui, daca nu va intelegeti prin buna intelegere, sa apelati tot la instanta pentru partajarea acelui debit.
Atat drepturile, cat si obligatiile sunt comune , in cazul in care acestea au fost dobandite in timpul mariajului.

Obligatia contractuala care s-a nascut din incheierea contractului de imprumut este comuna.

Astfel, veti putea disputa in cadrul partajului obligatia de plata a ratelor bancare.

Trebuie sa aveti in vedere urmatoarele: in contractul incheiat cu banca sunteti ambii -parte titular si codebitor, iar plata ratelor revine amandurora(pana va fi dispusa partajarea creditului dobandit in timpul casatoriei ).

In ceea ce priveşte datoriile comune ale fostilor soţi , instanta de judecata poate dispune obligarea sotului dumneavoastra la restituirea cotei de ½ din împrumutul contractat în timpul căsătoriei, dar si la obligarea platii cotei de 1/2 din sumele de bani ramase neplatite la banca, pana la implinirea termenului de rambursare.

Succes.

Se mai poate face alt partaj, daca nu a fost creditul declarat la primul partaj?