avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011

Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011.

Am vazut in metodologie ca pensionarii care au iesit la pensie in perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 vor primi toti banii odata.

Nu imi e clar ce se intampla in cazul celor care au demisionat din invatamant in timpul acelei perioade si nu mai lucreaza in invatamant.
Vor primi toata suma sau esalonat pe 5 ani?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 29 Septembrie 2016
Potrivit Legii 85/2016, pentru personalul didactic pensionat, care este indreptatit sa primeasca diferente salariale pentru perioada octombrie 2008 – 13 mai 2011, plata acestora se face intr-o singura transa, iar pentru personalul didactic care se pensioneaza dupa data intrarii in vigoare a prezentei legi, plata diferentelor salariale se face esalonat, astfel incat sa fie incheiata cel mai tarziu la data pensionarii.


Pentru restul, se platesc drepturile esalonat, pe o perioada de 5 ani, de la data intrarii in vigoare a legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 85/2016 auricabat auricabat Buna ziua Va rog sa ma edificati intr-o problema. Am lucrat ca administrator financiar-contabil in invatamint, in momentul de fata fiind pensionara. Am o ... (vezi toată discuția)
Plata diferente salariale conform legii 85/2016 andrei_70 andrei_70 Va abordez pe aceasta cale deoarece am nelamuriri cu privire la aplicarea legii 85/2016. Speta este urmatoarea: Unitatea noastra a fost data in judecata ... (vezi toată discuția)
Sume obtinute prin hotarari judecatoresti auricabat auricabat Buna ziua, Am 66 de ani, am lucrat in invatamant ca si administrator financiar, pensionara din anul 2012. In 2015, mi s-a acordat 5% din valoarea unei ... (vezi toată discuția)