Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011

Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011.

Am vazut in metodologie ca pensionarii care au iesit la pensie in perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 vor primi toti banii odata.

Nu imi e clar ce se intampla in cazul celor care au demisionat din invatamant in timpul acelei perioade si nu mai lucreaza in invatamant.
Vor primi toata suma sau esalonat pe 5 ani?

Multumesc
Potrivit Legii 85/2016, pentru personalul didactic pensionat, care este indreptatit sa primeasca diferente salariale pentru perioada octombrie 2008 – 13 mai 2011, plata acestora se face intr-o singura transa, iar pentru personalul didactic care se pensioneaza dupa data intrarii in vigoare a prezentei legi, plata diferentelor salariale se face esalonat, astfel incat sa fie incheiata cel mai tarziu la data pensionarii.

Pentru restul, se platesc drepturile esalonat, pe o perioada de 5 ani, de la data intrarii in vigoare a legii.