Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mama care duce copilul la gradinita, beneficiaza de un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mama care duce copilul la gradinita, beneficiaza de un program adecvat din partea angajatorului?

Exista vre-o lege cu referire la programul de munca al mamelor care isi duc copii la gradinita? Ma refer la orar.
Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze un anumit program de munca al parintilor care isi duc copiii la gradinite.

Insa, in baza art.118 alin.1 C.mun., angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.

Programul de munca individualizat presupune: un mod flexibil de organizare a timpului de lucru; astfel, durata zilnica a timpului de munca de 8 ore pe zi in cazul angajatilor cu norma intreaga fiind impartita in doua perioade:
- o perioada fixa, in care personalul se afla simultan la locul de munca;
- o perioada variabila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare.

Art.118 C.mun.
(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
(4) Programul individualizat de munca poate functiona numai cu respectarea dispozitiilor art. 112 si 114.

In baza acestui text de lege, puteti depune la angajator o solicitare de a va stabili un program individualizat de munca.