Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Parcare resedinta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Parcare resedinta

Buna ziua,
Este legal sa se ocupe loc de parcare cu o masina nefunctionala sau o masina care nu se misca din loc de ani de zile chiar daca este platit locul? In contractele de inchiriere ale Consiliului Local sector 2 la obligatiile locatorului se specifica ca"sa faca dovada, prin prezentarea in original a Cartii de Identitate a vehiculului sau a Certificatului de Inmatriculare, a dreptului de proprietate a unui autoturism functional" Multumesc.
Un autoturism poate fi considerat functional atata timp cat are certificat de inmatriculare cu viza ITM in termen de valabilitate, iar proprietarul isi plateste impozitul anual si taxa de parcare la domiciliu.
Miscarea din loc a autoturismului este la latitudinea proprietarului.
Daca masina este o vechitura cu rotile pe geanta (desumflate) poate sa ocupe locul de parcare?? Cei de la ADP solicita viza ITM? Cum se procedeaza? Multumesc frumos!
n_roxxanne, utilizator
gigipopa a scris:

Un autoturism poate fi considerat functional atata timp cat are certificat de inmatriculare cu viza ITM in termen de valabilitate,

ITM=inspectoratul teritorial de munca
Probabil ati intentionat sa precizati viza ITP-inspectie tehnica periodica
da, ITP, multumesc frumos pentru corectura!
Primaria cand inoieste anual talonul de parcare la resedinta solicita copii "X" dupa documentele mentionate in mesajul meu anterior.
Din viteza am scris ITM in loc de ITP (inspectie tehnica periodica) care se face la 2 ani.
Dupa descrierea dvs., autoturismul respectiv nu poseda documentele mentionate, in termen de valbilitate. Puteti sesiza primaria in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Eventual sa anexati o poza.