avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata si transfer in Romania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata si transfer in Romania

are 3 ani jumate condamnare,a facut 1an si 3luni,ce trebuie sa faca pentru a iesi mai repede din puscarie??
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:43, 30 Septembrie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Ieșirea la munca ajuta.

Depinde și pe ce lege a fost condamnat.

Pe noua lege e mai greu cu liberarea conditionata.
Ar fi bine sa mergeți sa consultați avocat pentru a va lamuri mai exact deoarece sunt mai multe aspecte de analizat.
condamnarea o are in italia,dar a cerut transfer in romania pentru a-si continua pedeapsa.aici cat va mai face din pedeapsa?daca acolo se va da indulto,el va mai beneficia fiind in romania?
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2016
xeniacristodulu, utilizator
Cazul e atipic.
E o chestiune legata de legea aplicabila.
Sa vina mai repede în România ca sa poată fi evaluat de comisie.
Dacă vine prea târziu șansele scad dramatic.
va rog,pute-ti sa-mi spune-ti cat dureaza sa-l transfere,actele sunt depuse,va multumesc

Alte discuții în legătură

Sustragere de la executarea pedepsei- extradare? alex f alex f Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de ... (vezi toată discuția)
Prima abatere. pedeapsa: inchisoare 3 ani si 2 luni nlcol2005 nlcol2005 Buna ziua! Este vorba de un dosar inchis ( apel, recurs) judecat in Italia. Pedeapsa finala a fost de 3 ani si 2 luni. A executat din pedeapsa 1 an si 4 ... (vezi toată discuția)
Condamnare M.mih M.mih Soțul meu este condamnat la 10 ani de închisoare în italia pentru o bătaie din 2005,noi am aflat de asta abia acum când l.au arestat,am făcut recurs la ... (vezi toată discuția)