Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

Soțul meu este condamnat la 10 ani de închisoare în italia pentru o bătaie din 2005,noi am aflat de asta abia acum când l.au arestat,am făcut recurs la tribunal acolo nu i s.a aprobat și acum am făcut recurs la curtea de casație,dar o sa dureze mai multe luni până o să primim un răspuns,din aia 10 ani el a făcut în 2005 un an și 3 ani i.au scăzut pentru că acolo s.a dat o amnistie in 2007,vrem sa se transfere in tara după sărbători,până atunci o să facă aproape 6 ani in total,întrebarea mea este daca se transfera in țară poate să beneficieze de eliberare condiționată sau sa fie lăsat în arest la domiciliu?
Despre arest la domiciliu nu poate sa fie vorba. Aceea este o masura preventiva care se poate lua inaintea pronuntarii unei hotarari definitive..
Pentru liberare conditionata trebuie intai sa execute minim 2/3 sau 3/4 din pedeapsa , depinde daca pedeapsa este de fix 10 ani sau mai mare
Cele de mai sus au in vedere transferul acestuia in Romania.
Cel mai bine este sa se verifice legislatia carui stat ii este favorabila, din punct de vedere al executarii si liberarii conditionate, inainte sa se formuleze cererea de trasferare
AvTudor_com, utilizator
Mulțumesc din suflet pentru răspuns,la el este definitivă de 10 ani din care mai are de făcut încă 6,este arestat din luna mai,acolo nu avem pe nimeni și din cauza asta vrea sa se transfere,acolo s.a dus doar pentru recurs,dar la tribunal s.a respins și acum avocatul a băgat actele la curtea de casație dar am înțeles că durează până o să primim un răspuns.Ne'ar putea ajuta un avocat și aici în țară?
M.mih, utilizator
In Italia termenul dupa care se poata libera conditionat este de 5 ani, daca nu este vorba de recidiva, In Romania 6 ani si 8 luni, pentru o condamnare de 10 ani.
Limitele sunt altele daca are peste 60 de ani.