Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot plati direct o contributie pentru pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot plati direct o contributie pentru pensie?

As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract cu casa de pensii in baza caruia sa se plateasca o contributie pentru pensie in cazul in care nu ai contract de munca si ani vechime in cartea de munca.
E adevarat ca aceasta contributie nu o poate depasi pe cea corespunzatoare unui salariu de cinci ori mai mare ca salariul mediu pe economie?
Multumesc.
helgapopa, utilizator
Se poate incheia contract der asigurare cu casa locala.
Contributia minima la nivelul anului 2016 este de 247 lei.
Nu se poate face asigurare mai mare decat 5 salarii medii brute pe economie(13405 lei).