avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot plati direct o contributie pentru pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot plati direct o contributie pentru pensie?

As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract cu casa de pensii in baza caruia sa se plateasca o contributie pentru pensie in cazul in care nu ai contract de munca si ani vechime in cartea de munca.
E adevarat ca aceasta contributie nu o poate depasi pe cea corespunzatoare unui salariu de cinci ori mai mare ca salariul mediu pe economie?
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 30 Septembrie 2016
helgapopa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:48, 30 Septembrie 2016
Se poate incheia contract der asigurare cu casa locala.
Contributia minima la nivelul anului 2016 este de 247 lei.
Nu se poate face asigurare mai mare decat 5 salarii medii brute pe economie(13405 lei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a fi asigurat in sistemul public de pensii rdpfa rdpfa Studiind noul formular de declaratie 600 inteleg ca se ia dreptul de a se asigura in sistemul public de pensii urmatoarei categorii de persoane (caz concret): ... (vezi toată discuția)
Cum platesc pt pensie? bassmafya17 bassmafya17 Va salut.vreau sa va intreb daca ma puteti ajuta cu un raspuns... In curand nu voi mai fi angajat si implicit nu mai mi se vor opri taxe pentru ... (vezi toată discuția)
Contracte individuale pentru cas si cass Remus47 Remus47 Daca nu am venituri si vreau sa fac contracte individuale pentru CAS si CASS, avand la baza salariu mediu brut pe economie ( 2681 lei) , cat platesc la cele ... (vezi toată discuția)